İzmir'in Dikili ilçesi açıklarında, lastik bot içerisinde bulunan 21'i çocuk 40 düzensiz göçmen, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı.

Sahil Güvenlik Operasyonu

Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, dün saat 03.50'de Dikili ilçesi açıklarında Sahil Güvenlik Mobil Radarı tarafından bir grup düzensiz göçmen tespit edildi. Hızla bölgeye intikal eden ekipler, lastik botu durdurdu. Botta bulunan 19'u çocuk, toplam 40 düzensiz göçmen yakalandı.

İşlemler ve Göç İdaresi Müdürlüğü'ne Sevk

Kıyıya çıkartılan göçmenler, gerekli işlemlerin yapılması için İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne sevk edildi. Göçmenlerin sağlık kontrolleri ve diğer prosedürler tamamlandıktan sonra yasal süreçler devam edecek.

Ayşe Ateş: Talimat geçildiğini herkes biliyor Ayşe Ateş: Talimat geçildiğini herkes biliyor

Göçmenlerin Durumu

Sahil Güvenlik yetkilileri, düzensiz göçmenlerin güvenliğini sağlayarak onları karaya çıkarttı. Göçmenlerin büyük çoğunluğunun çocuk olması, yaşanan trajedinin boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele

Sahil Güvenlik Komutanlığı, göçmen kaçakçılığı ile mücadelede etkin rol oynamaya devam ediyor. Bölgedeki denetim ve operasyonlar, düzensiz göçmen geçişlerini engellemek amacıyla aralıksız sürdürülüyor.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, vatandaşlardan denizde veya sahil bölgelerinde şüpheli durumları 158 Sahil Güvenlik İhbar Hattı'na bildirmelerini istiyor. 

Kaynak: milliyet