Eylem Tok ve oğlu 'o ülkeye' kaçacakmış! Eylem Tok ve oğlu 'o ülkeye' kaçacakmış!

Yüksek inşaat mühendisi ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Kıbrıs'ın deprem riski yüksek bölgelerden biri olduğunu belirterek, bölgede 7 büyüklüğünde depremlerin olabileceği konusunda önemli uyarılarda bulundu. Moriwaki, Siirt'te düzenlenen bir deprem sempozyumunda yaptığı açıklamada, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın Elazığ, Kahramanmaraş ve Hatay'dan Adana'ya ve Kıbrıs'a kadar uzandığını ifade etti.

Doğu Anadolu Fay Hattı Kıbrıs'a Kadar Uzanıyor

Deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Kıbrıs'ın deprem riski taşıyan bölgelerden biri olduğunu vurgularken, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın Kıbrıs'a kadar uzandığını belirtti. Bu durum, Kıbrıs'ın 7 büyüklüğünde depremlerle karşı karşıya kalabileceği anlamına geliyor. Moriwaki, Kıbrıs'ın deniz tabanında meydana gelebilecek depremlerin de ada üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

Türkiye'deki Deprem Bölgeleri

Moriwaki, Türkiye'deki deprem risklerini de değerlendirdi. Doğu Anadolu Fay Hattı'nın yanı sıra Bingöl-Karlıova, Muş ve Bitlis'in de deprem riski taşıyan bölgeler arasında olduğunu belirten Moriwaki, Ege Bölgesi'nde de sık sık depremler yaşandığını, ancak büyük ölçekli depremlerin nadir olduğunu söyledi.

Marmara Bölgesi'nde Ciddi Deprem Riski

Marmara Bölgesi'ni de ele alan Moriwaki, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kuzey kolunun Gölcük'te 1999 yılında gerçekleşen büyük deprem gibi ciddi riskler taşıdığını belirtti. Bölgede olası bir fay kırılması durumunda büyük çaplı bir depremin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Depremlere Karşı Alınacak Önlemler

Deprem risklerine karşı alınacak önlemler hakkında da konuşan Moriwaki, bina alırken veya kiralarken zeminin durumuna dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Ruhsat ve iskan belgelerinin kontrol edilmesinin önemini belirten uzman, binaların 2000 yılından sonra inşa edilip edilmediğine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, kentsel dönüşümün önemine değinen Moriwaki, bu dönüşümün binaların güçlendirilmesi veya yeniden yapılandırılması için gerekli olduğunu belirtti.

Öne Çıkanlar

  • Doğu Anadolu Fay Hattı: Elazığ, Kahramanmaraş, Hatay ve Adana üzerinden Kıbrıs'a kadar uzanıyor.
  • Deprem Riski: Kıbrıs, 7 büyüklüğünde depremlerle karşı karşıya kalabilecek bir bölge.
  • Önlemler: Binaların inşaat yılı, zemin durumu ve kentsel dönüşümün önemi.
Kaynak: Karar