Milli Savunma Bakanlığı: Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 17 terörist etkisiz hale getirildi Milli Savunma Bakanlığı: Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 17 terörist etkisiz hale getirildi

Yolsuzluk skandalları ve depremde çadır satışıyla hafızalara kazınan Kızılay, kamuoyu baskısının ardından dört hastanesi ve iki tıp merkezini elden çıkarma planından vazgeçtiğini açıkladı.

Kızılay'dan "Kamuoyuna Duyuru" başlığıyla yapılan açıklamada, "Hastane ve tıp merkezlerinin mevcutta olduğu gibi Kızılay Sağlık Grubu tarafından işletilmeye devam edilmesine karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın tamamı ise şöyle:

"06.06.2024 tarihinde yapmış olduğumuz açıklamada, Kızılay bünyesinde bulunan sağlık kuruluşlarının ruhsatları Kızılay’da kalma koşuluyla uzun süreliğine kiraya verilmesi için teklif toplanacağı bildirilmişti. Aradan geçen süre zarfında Kızılay bünyesinde bulunan 4 hastane ve 2 tıp merkezi için kamuoyunun bildiği özel sağlık kuruluşları başta olmak üzere sektörün önemli gruplarından teklifler istenmiş, kurum içi ve dışında konunun muhatapları ile gerekli istişareler gerçekleştirilmiş ve yapılan değerlendirmeler neticesinde Kızılay Yönetim Kurulu tarafından hastane ve tıp merkezlerinin mevcutta olduğu gibi Kızılay Sağlık Grubu tarafından işletilmeye devam edilmesine karar verilmiştir."

Kızılay'ın ülke genelinde dört hastanesi ve iki tıp merkezi bulunuyor. Yılda yaklaşık 1 milyon yurttaşa hizmet veren bu hastaneler İstanbul’un Kartal ve Kağıthane ilçeleri ile Konya ve Kayseri’de yer alıyor.

Ayrıca kurumun Altıntepe Kızılay Tıp Merkezi ve Bakırköy Kızılay Tıp Merkezi olmak üzere iki tıp merkezi mevcut.

Ancak Kızılay, zarar ettiği gerekçesiyle bu hastaneleri kiralamayı planlıyordu. Hastaneler, binaları, içindeki cihazlar ve personelleriyle birlikte “İşletme hakkı devri” yöntemiyle elden çıkarılacaktı.

Kaynak: BirGün