YKS çevrimiçi deneme sınavı bugün başlıyor YKS çevrimiçi deneme sınavı bugün başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yaz tatiline iki hafta kala okullarda düzenlenecek mezuniyet günü etkinlikleriyle ilgili yeni bir genelge yayımladı. Bu genelge ile MEB, mezuniyet törenlerinin milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerlere uygun şekilde, israfı önleyerek ve aşırılıklardan kaçınarak gerçekleştirilmesini hedefliyor.

Okul müdürlüklerine gönderilen genelgeye göre; mezuniyet etkinlikleri millî, manevi, ahlaki ve kültürel değerlere uygun olacak. Törenlerde gösterişe ve lüks tüketimine izin verilmeyecek. Etkinlikler için veli izni alınacak ve öğrencilerin gelişim seviyelerine uygun kutlamalar düzenlenecek. Özellikle okul öncesi ve ilköğretim kademelerinde, çocukların yaş ve gelişim seviyelerine uygun etkinliklerin düzenlenmesine özen gösterilecek.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, etkinlikler sırasında öğrencilerin zararlı alışkanlıklardan, olumsuz davranışlardan ve aşırılıklardan korunması, israftan kaçınılması için okul yönetimleri öğretmenler ve velilerle iş birliği yaparak gerekli tedbirleri alacaklar.

Velileri ve okulları maddi ve manevi açıdan zorlayacak etkinliklerden kaçınılacak. Etkinlikler için okulların uygun mekanları kullanılacak ve okul dışındaki yerlerde mezuniyet etkinlikleri düzenlenmeyecek. Okul veya kurumlar tarafından planlanan mezuniyet etkinlikleri, il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerinden onay alınarak gerçekleştirilecek. Okul kültürünü güçlendirecek, öğrenci odaklı ve toplumla bütünleşmeyi sağlayacak aktiviteler düzenlenecek.

Kaynak: KARAR