İran'da düzenlenen 14. dönem cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, reformcu Tebriz Milletvekili ve eski sağlık bakanı Mesud Pezeşkiyan, oyların yüzde 53,7'sini alarak ülkenin 9. Cumhurbaşkanı oldu.

Pezeşkiyan, seçim kampanyası süresince halka umut ve değişim mesajları vermiş ve seçim sonuçları açıklandıktan sonra coşkulu bir kutlama gerçekleştirmiştir. Ülke genelinde yapılan kutlamalar sırasında Pezeşkiyan'ın zaferini kutladığı şarkı olan "Türkün beli eğilmez" ise özellikle dikkat çekmiştir, bu da köklerine ve kültürel mirasına olan bağlılığını göstermiştir.

İsrail bir gazeteciyi daha öldürdü İsrail bir gazeteciyi daha öldürdü

Pezeşkiyan, seçim zaferinin ardından halka yönelik ilk mesajında birlikteliğin önemine vurgu yaparak, "Sevgili İran halkı, seçimler sona erdi. Bu birlikteliğimizin başlangıcı. Önümüzdeki zorlu yolu, birliktelik ve güven olmadan aşamayız. Elimi size uzatıyorum ve sizi bu yolda yalnız bırakmayacağıma şerefim üzerine yemin ediyorum." ifadelerini kullanmıştır.

Pezeşkiyan, Türk kökenli bir ailenin çocuğu olarak doğmuş ve Türklüğüyle her zaman gurur duyduğunu belirtmiştir. İran-Irak savaşı döneminde hem muharip hem de doktor olarak görev yapmış, sonrasında Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde genel cerrahi uzmanlığı yapmış ve üniversitenin rektörlüğünü üstlenmiştir. Eşi ve bir oğlunu trafik kazasında kaybetmesi, onun toplumda şefkatli ve dirençli bir figür olarak tanınmasını sağlamıştır.

Siyasi kariyeri, 1997 yılında Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak başlamış ve daha sonra Sağlık Bakanı olarak atanmıştır. İran Meclisi'ne Tebriz Milletvekili olarak seçilmiş ve pek çok reformist politikaya destek vermiştir. Batı ile iyi ilişkiler kurulması ve ülkedeki sosyal adaletsizliklerin giderilmesi için çaba göstermiştir.

Pezeşkiyan'ın cumhurbaşkanlığı döneminde ülkenin iç ve dış politikasında önemli değişiklikler beklenmektedir, özellikle ekonomi ve adalet konularında vaatlerde bulunmuş ve reformları hayata geçireceğini söylemiştir.

Kaynak: HABERLER.COM