İbrahim Ay ve Recep Sarı, geçen sene mart ayında internette sahte araba ilanı verdi. Şırnak'ın Cizre ilçesinden ilandaki otomobili almak için telefonla arayan muhasebeci 2 çocuk babası Hüseyin Angı, 2 bin TL kapora verip, aracı almak için Ankara'ya geldi. Angı, İbrahim Ay ve Recep Sarı tarafından kiralık bir araçla karşılanıp, Gölbaşı ilçesinde ıssız bir yere götürüldü. İbrahim Ay ve Recep Sarı, ellerini bağladıkları Hüseyin Angı'yı 390 bin TL'yi hesaba aktarmayı kabul etmeyince pompalı tüfekle ateş ederek öldürdü. Angı'nın cep telefonu ve cüzdanını alıp cesedini sazlık alana atan 2 şüpheli, polis tarafından nezarete alınıp çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

'AMACIMIZ SADECE DOLANDIRMAKTI'

Ankara 7'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasında tutuklunan sanıklar Ay, Sarı ve taraf avukatları yanlarındaydı. Son sözleri sorulan sanıklardan İbrahim Ay, "Benim öldürmek gibi ya da yaralamak gibi bir kastım olmadı. Amacım sadece dolandırmaktı. Bu olaydan dolayı çok pişmanım. Ailem, çocuklarım perişan oldu. Karşı taraftan da özür diliyorum" dedi. Diğer sanık Recep Sarı ise pişman olduğunu dile getirerek, "Başında İbrahim bana dolandırıcılık yaptığını bildirmişti.

Olay günü de dolandırıcılık işi yapacağını söyledi. Kendisine 'gelmeyeceğim' demiştim; ama beni ikna etti. Hüseyin'i sadece kandırıp hesabına para attıracağını söyledi. Birini öldüreceğini hiç düşünmemiştim. Arabadan inince olay gerçekleşti. Olay anında şoka girdim, ne yapacağımı bilemedim" şeklinde konuştu.

İstanbul'da 3.dalga 1 Mayıs operasyonu: Hepsi tutuklandı İstanbul'da 3.dalga 1 Mayıs operasyonu: Hepsi tutuklandı

Mahkeme heyeti, İbrahim Ay ve Recep Sarı'ya, 'nitelikli kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'nitelikli dolandırıcılık' suçundan 5'er sene, 'kişiyi hürriyetten yoksun bırakma' suçundan 6'şar sene, 'yağmaya teşebbüs' suçundan 8'er yıl ve 'hırsızlık' suçundan ise 6'şar sene olmak üzere toplam 25'şer sene hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca, tutuksuz sanıklar Kemalcan O, Metehan T, Nazif Y. ve Samet C'nin üzerlerine atılı tüm suçlardan beraatına karar verdi. (DHA)

Editör: Haber Merkezi