Öğrenciler, rektörlüğün önünde yapılan eylemlerde bulundukları gerekçesiyle soruşturma altına alındılar. Soruşturmalarda öne çıkan tarihler 18 Nisan ve 24 Nisan - 05 Mayıs olarak belirlendi. Toplamda 96 öğrenciye soruşturma açıldı.

İlk olarak 18 Nisan'da gerçekleşen yürüyüş nedeniyle 20 öğrenciye soruşturma açıldı. Öğrencilere iletilen metinde, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun "Öğrenme ve öğretme hürriyetini engelleyici veya yükseköğretim kurumlarının işleyiş ve huzurunu bozucu eylemlerde bulunmak" maddesi gerekçe olarak gösterildi.

Bu madde kapsamında öğrencilere 1 hafta ile 1 ay arası uzaklaştırma talebiyle soruşturma açıldı.

İkinci grup ise 24 Nisan ile 05 Mayıs tarihleri arasında rektörlük binası önünde çadırda kalarak eylemde bulunan 76 öğrenciyi içeriyor.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Azerbaycanlı Mevkidaşı İle Görüştü Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Azerbaycanlı Mevkidaşı İle Görüştü

Bu öğrencilere, ilk metinde bahsedilen suça ek olarak "Yükseköğretim kurumlarında işgal ve benzeri fiillerle yükseköğretim kurumunun hizmetlerini engelleyici eylemlerde bulunmak" maddesi de dahil edildi. Öğrencilere bir yarıyıl için uzaklaştırma cezası öngörüldü.

Öğrenciler, savunmalarını önümüzdeki günlerde yapacaklar.

Kaynak: Cumhuriyet