Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Ankara Valisi'ne seslenerek, "Vali bey görüşünü gözden geçirsin. Biz yürüme konusunda kararlıyız. Biz halkın öğretmeniyiz. Bu ülkenin sokaklarında şeriat sloganlarıyla gezilirken, Vali ülkenin öğretmenine yürüyüş yasağı veriyor. Valiliğin yazısı keyfi yazıdır. Vali bu ülke sokaklarında gezen şeriatçılara hesap sorsun" dedi.

Erzurum'da Sağanak Yağış Sonrası Heyelan: Erzurum-Artvin Yolu Kapanma Noktasına Geldi Erzurum'da Sağanak Yağış Sonrası Heyelan: Erzurum-Artvin Yolu Kapanma Noktasına Geldi

"Milletvekili İradesi Kalmamıştır"

Polis, Eğitim-İş üyelerinin yürüyüşünü engelledi. Güvenlik güçleriyle yapılan görüşmenin ardından eğitimciler oturma eylemi başlattı. Özbay, “Meclis’te bizim mesleğimizin kanunu konuşuluyor. Hayatları boyunca öğretmenler odası görmemiş birçok milletvekili bizim mesleğimiz adına el kaldıracak. Bu kanun bakanın da itiraf ettiği gibi Meclis’te değil Külliye koridorlarında hazırlandı” şeklinde konuştu.

Özbay, eğitim emekçilerinin 5 gündür tuttukları nöbeti hatırlatarak, "Eğitim-İş’in Öğretmenler Odası’nı kurduk. Gelin öğretmenlerin taleplerini dinleyin dedik, 5 gündür bir iktidar partisi milletvekili buraya gelip öğretmenleri dinlemedi. Artık bu iktidar mensuplarının ve ortaklarının milletvekili iradesi kalmamıştır. Meclis’in cumhuriyet ruhu kalmamıştır. Öğretmenlere yapılmak istenen şey aslında cumhuriyete karşı yapılan eylemlerdir. O yüzden bu Meclis’e sırtımızı dönüyoruz, devrim yasalarının ve eğitim-öğretim birliğinin ilan edildiği Birinci Meclis’e yürümek istiyoruz” dedi.

"Eğer İradeleri Yoksa O Koltuklardan Kalksınlar"

Özbay, halkın meclisinin halka ve eğitimcilere kapatıldığını belirterek, “Etrafımız barikatlarla çevrildi, müzakere ettik. 'Biz anayasal hakkımızı kullanmak istiyoruz, toplumsal alana zarar verme gibi bir niyetimiz yok' dedik. Biz bu yolu yürüyeceğiz. Valiyi öğretmenlerin önüne kurulan barikatı kaldırmaya, İçişleri Bakanı’nı ve Meclis’te el kaldıranları öğretmenleri duymaya davet ediyoruz. Milletvekillerini cumhuriyetin olanaklarıyla oturdukları koltukların sorumluluklarını hissetmeye davet ediyoruz. Eğer iradeleri yoksa o koltuklardan kalksınlar. Burada öğretmenlere şiddet uygulanırken orada oturan kişi milletvekili de olamaz, bakan da olamaz, vali de olamaz” ifadelerini kullandı.

Eğitim-Sen'den MEB Önünde Oturma Eylemi

Eğitim-Sen de aynı saatlerde Milli Eğitim Bakanlığı önünden TBMM'ye yürümek istedi. Polis, bu yürüyüşe de engel oldu.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, 3 sendika üyesinin gözaltına alındığını açıkladı. Irmak, "Çocuklarımızı tarikat yuvalarına mahkum etmek istiyorlar. Buna itiraz edeceğimiz için bu barikatı kuruyorlar. Suçlular hesabını verecekler. Eğitim emekçilerinin hiçbir sorununu çözmüyor meslek kanunu. Bunu duymak istemiyorlar. Öğretmenleri sefalet ücrete mahkum ediyorlar. Eğitimin niteliğini boşalttılar. Patronlar ve tarikatlarla eğitim düzeni oluşturuyorlar" dedi.

Eğitimciler, barikat açılıp Meclis önünde açıklama yapana kadar Milli Eğitim Bakanlığı önündeki oturma eylemlerini sürdüreceklerini bildirdi.

Kaynak: Cumhuriyet