İstanbul'un 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda yerel seçimlerin ve yaklaşan Ramazan Bayramı'nın etkisiyle hareketlilik başladı. Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, geçmiş seçim dönemleriyle kıyaslandığında yoğunluğun beklenenden düşük olduğunu ifade ederek, otobüs biletleriyle ilgili bilgi verdi. Yıldırım, otobüs ve uçak biletleri arasında önemli bir fiyat farkı olmadığını ancak bayram süresince bilet fiyatlarında yüzde 20 ila 30 arasında bir zam yapıldığını açıkladı. Bunun sebebini ise sürekli artan akaryakıt ve maliyetler olarak belirtti.

Ülke genelinde 31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesinde, seçmenlerin memleketlerine gitmek üzere otogarlarda hareketlilik yaşanmaya başladı. Aynı zamanda Ramazan Bayramı'nın da yaklaşmasıyla, bazı yolcular seçimlerin ardından bayram tatilini memleketlerinde geçirmek için seyahat ediyor. Otobüs firmaları, oluşabilecek yoğunluğu önlemek amacıyla sefer sayılarını artırırken, yolcu doluluk oranlarına dikkat ediyor.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, seçimlerin hemen ardından bayram tatilinin gelmesi nedeniyle yolcuların ikiye bölündüğünü belirtti. Yıldırım, "Geçmiş seçim dönemlerine göre hareketlilik biraz daha az gibi görünse de otobüsler dolu, ek seferler düzenlenmeye devam ediliyor." dedi. Yıldırım ayrıca, Ulaştırma Bakanlığı'nın turizm araçlarının da şehirlerarası tarifeli seferlerde kullanılmasına izin verdiğini ifade etti.

Tokat'taki depremin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı Tokat'taki depremin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı

Bilet fiyatlarındaki artışın hareketlilikte azalma sebebi olduğunu belirten Yıldırım, akaryakıt fiyatlarındaki artış ve genel maliyet artışlarından dolayı bilet fiyatlarının yükseldiğini dile getirdi. Yıldırım'a göre, bilet fiyatlarındaki bu artış, uçak bileti fiyatlarına eşdeğer durumda. Ulaştırma Bakanlığı'nın fiyatları kontrol altında tutmak için belirli aralıklarla fiyat onayı verdiğini ancak son zamanlarda akaryakıt fiyatlarındaki artışların bu döngüyü etkilediğini ifade etti.

Yıldırım, bayram tatili süresince bilet fiyatlarında yüzde 20 ila 30 arasında bir zam yapıldığını belirterek, akaryakıt ve maliyetlerin sürekli artması nedeniyle böyle bir karar alındığını açıkladı.

Kaynak: karar