CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında Saraçhane'de bir araya geldi. Yürüyüş öncesinde yaptıkları açıklamalarda, demokratik hakların önemi ve mücadele ruhunun vurgusunu yaptılar.

Özel, 1 Mayıs'ın demokratik bir bayram olduğunu vurgulayarak, buna yönelik engellemelere ve kaba kuvvet kullanımına karşı çıktı. İktidarın baskıcı yaklaşımının sonunun yaklaştığını ifade ederken, demokrasi ve özgürlükler konusundaki mücadelelerinin kararlılıkla devam edeceğini belirtti. Ayrıca, içişleri bakanının çabalarını takdir etmekle birlikte, müzakerelerdeki tıkanıklıklara dikkat çekti.

İYİ Partili il başkanının oğlu Batman Çayı'nda boğularak can verdi İYİ Partili il başkanının oğlu Batman Çayı'nda boğularak can verdi

İmamoğlu ise Saraçhane'nin hak arayışlarının sembolü olduğunu vurguladı ve 1 Mayıs'ın önemine dikkat çekti. Taksim'e olan özgürlük arzusunun müdahalelere rağmen devam ettiğini belirterek, demokrasi eksikliklerine ve bayramın göz ardı edilmesine karşı çıktı.

Her iki lider de demokratik hakların korunması, özgürlüklerin savunulması ve hukukun üstünlüğü ilkesinin güçlendirilmesi gerektiği mesajını net bir şekilde iletti.

Kaynak: karar