Sanat tarihçisi Flora Steel, 1988 yılında Midlands kentindeki bir antika pazarından sadece 20 sterline gümüş bir broş satın aldı. Broşu birkaç yıl boyunca severek kullandıktan sonra, zamanla unutulmuş ve 20 yıl boyunca dolabında saklanmıştı.

The New York Times'ın haberine göre; Steel, broşun gerçek değerini, geçen yıl YouTube'da rastladığı BBC'nin 2011 yapımı "Antiques Roadshow" adlı programında broşla ilgili anlatılan hikayesini izlediğinde fark ettiğini ifade etti.

Broşun Viktorya döneminden kalma ve ünlü tasarımcı ve mimar William Burges tarafından tasarlandığını öğrendiğinde büyük bir şok yaşadığını belirten Steel, "Aniden 'Aman Tanrım, bu bendeki broş' dedim" şeklinde konuştu.

Steel, broşu, Market Harborough kentindeki Gildings Auctioneers'da bulunan özel bir koleksiyoncuya salı günü 9 bin 500 sterline sattı.

İran'dan İsrail'e Misilleme İddiasına Güçlü Yanıt: "Daha Güçlü Karşılık Veririz" İran'dan İsrail'e Misilleme İddiasına Güçlü Yanıt: "Daha Güçlü Karşılık Veririz"

Steel, 13 yaşından beri gümüş takılar topladığını belirterek, gümüş, lapis lazuli, malakit ve pembe mercandan yapılmış olan bu broş için "İnanılmaz tasarımı ve taşların güzel kullanımı dikkatimi çekti" şeklinde konuştu.

Kaynak: karar