Rusya'nın Dağıstan bölgesinde dün akşam gerçekleşen saldırılarda bilanço ağırlaşıyor. Bir polis noktası, sinagog ve iki kiliseye yönelik saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 19'a yükseldi.

"Savaş Evimize Geldi"

Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Sergey Melikov, saldırılarda bir papazın da yaşamını yitirdiğini belirterek, "Bunun arkasında kimin olduğunu ve bu saldırıları organize edenlerin neyi hedeflediklerini biliyoruz. Savaş evimize geldi" dedi. Melikov, Dağıstan polisinin saldırılara karşı koyduğunu ifade etti ve "Benzeri görülmemiş bu terör saldırısında 15'ten fazla polis yaşamını yitirdi. Onlar, silah elinde Dağıstan'daki barış ve huzuru koruyordu. Ölenlerin arasında bir papaz dahil birkaç sivil de bulunuyor" diye konuştu.

"Saldırıları Düzenleyen 6 Militan Öldürüldü"

Mahaçkale ve Derbent kentlerinde terörle mücadele operasyonunun aktif aşamasının tamamlandığını bildiren Melikov, "Saldırıları düzenleyen 6 militan etkisiz hale getirildi. Dış güçler tarafından hazırlanan tüm oyunların ve terör hücrelerinin tespit edilmesi yönünde gerekli çalışmalar gerçekleştirilecek. Durum, devletin kurumları tarafından kontrol altında bulunuyor" dedi.

Sinagogda Çıkan Yangın Söndürüldü

Oyuncu Shannen Doherty vefat etti Oyuncu Shannen Doherty vefat etti

Rusya Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamada, saldırıların terör eylemi olarak değerlendirildiği ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi. Derbent'teki sinagogda saldırı sonucu çıkan yangının da söndürüldüğü ifade edildi.

Ne Olmuştu?

Rusya İçişleri Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde kimliği belirsiz silahlı kişilerin saldırı düzenledikleri aktarılmıştı. Bir polis noktası, sinagog ve iki kilisenin hedef alındığı saldırılarda, 7 polis ve bir papazın hayatını kaybettiği, saldırganlardan 4'ünün öldürüldüğü belirtilmişti.

Kaynak: HABERLER.COM