Manisa'da geçtiğimiz yıl yaşanan trajik bir olayın ardından, Hilal Sultan Kırgöz'ü kaçırmaya çalışırken sırtından vurarak öldüren direksiyon eğitmeni Önder Lafçı hakkındaki dava devam ediyor. Bugün Manisa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada savcı, Lafçı için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Olay, 6 Eylül 2022 tarihinde Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde meydana geldi. Sürücü kursunda eğitmenlik yapan Önder Lafçı, daha önce direksiyon eğitimi verdiği Hilal Sultan Kırgöz'ün evinin önüne gelerek genç kadını zorla aracına bindirmeye çalıştı. Ancak Kırgöz direnmeye başladı ve Lafçı'nın başına tabanca dayamasıyla arbede çıktı. Bu sırada Lafçı, kaçmaya çalışırken Kırgöz'ü sırtından vurdu ve olay yerinden kaçtı.

RTÜK animasyon filmine ceza verdi RTÜK animasyon filmine ceza verdi

Kırgöz, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı ve uzun süren bir tedavinin ardından 48 gün sonra yaşamını yitirdi. Olayın ardından Lafçı, İzmir'in Buca ilçesinde saklandığı bağ evinde yakalanarak gözaltına alındı ve tutuklandı.

Bugün görülen duruşmada savcı, Lafçı'nın 'kadına karşı kasten öldürme', 'cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' ve 'ruhsatsız ateşli silahlarla, mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Duruşma, sanık Lafçı'nın son savunmasını yapmak üzere 31 Mayıs'a ertelendi.

Olayın ardından açıklama yapan Kırgöz'ün annesi Zeynep Kırgöz, gözyaşları içinde "Kızım vurulduğu gün, 'Anne başaramadık' demişti. Ben de mezara giderken 'Annem başardık' diyeceğim" ifadelerini kullandı.

Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay da duruşma sonrası yaptığı açıklamada, "Hilal, devletin koruyamadığı bir kadındı. Koruyabilseydi, gerekli önlemler alınsaydı, bugün Hilal aramızda olacak olan kadınlardan sadece bir tanesiydi" dedi.

Kaynak: Dha