İngiliz seri çocuk katili hemşire Lucy Letby, yedi çocuğu öldürmekten suçlu bulundu. Öte yandan, 6 bebeği daha öldürmüş olabileceği ihtimali araştırılan Letby'nin alacağı ceza 21 Ağustos Pazartesi günü açıklanacak. 

İngiltere’de Lucy Letby isimli bir hemşire, bir hastanenin yeni doğan ünitesinde yedi bebeği öldürmekten suçlu bulundu. Ayrıca altı bebeği de öldürmeye çalışmaktan suçlu bulunan Letby ülkenin modern tarihinde en fazla bebeği öldüren seri çocuk katili oldu.

BİR BEBEĞİ DAMARDAN HAVA VEREREK ÖLDÜRMÜŞ

Hemşirenin öldürdüğü tespit edilen bebekler arasında, ikiz olarak dünyaya gelen erkek kardeşler ve damardan hava verilerek doğumundan 24 saat sonra öldürülen bir bebek de yer alıyor. 10 hafta erken dünyaya gelen bir kız bebeğin ise dördüncü denemede öldürüldüğü tespit edildi. Hemşirenin öldürmeye çalıştığı bebeklerden biri şu anda sekiz yaşında ve beyin felci nedeniyle ağızdan beslenemiyor, 24 saat bakım altında yaşıyor.

KARAR DURUŞMASINA KATILMAYI REDDETTİ

Hemşire Lucy Letby'nin annesinin karar duruşmasında, “Bunlar doğru olamaz” dediği kayıtlara geçti. Cinayetler ve cinayet girişimleri hemşire 20’li yaşlarındayken yaşanmıştı. Letby, bebeklere kasten hava enjekte ederek, zorla süt vererek, iki bebeği de insülin zerk ederek öldürdü. Letby, karar duruşmasına katılmayı reddetti. Jürinin 22 suçlamanın tümünde karara varmasına dek, sonuç kamuoyuna açıklanmadı.

Letby, 8 Ağustos’ta hakkında verilen suçlu hükmünün açıklanması ile ağlamaya başlamıştı. Bu hüküm jüri tarafından 76 saatlik değerlendirme sonrası alındı. Letby 11 Ağustos’taki bir duruşmada verilen suçlu hükmünün okunması sırasında da ağlayıp başını önüne eğdi.

İran'da 5 günlük ulusal yas ilan edildi İran'da 5 günlük ulusal yas ilan edildi

6 BEBEK ÖLÜMÜ İÇİN DE YENİDEN YARGILANABİLİR

Jüri hemşireyi, iki cinayet girişimi ithamından suçsuz buldu. Dört bebeğin ölümü ile ilgili ise karara varamadı. Savcılık, altı cinayet girişimi suçlamasında yeniden yargılama talep edilip edilmeyeceğine karar vermek için mahkemeden 28 gün süre talep etti.

Savcı Pascale Jones, Letby'nin 'suçlarını gizlemek için elinden geleni yaptığını ve bunlardan birinin bakımı altındaki bebeklere zarar verme yöntemlerini çeşitlendirmek olduğunu' söyledi. Jones, "Letby çalışma arkadaşlarını kandırmaya çalıştı ve bebeklere verdiği zararı zaten kötü durumdaki bebeklerin durumunun kötüleşmesi olarak sundu" dedi.

ÖLÜMLERDEKİ ARTIŞIN ARDINDAN SORUŞTURMA BAŞLATILDI

BBC Türkçe'de aktarılana göre, Letby hakkındaki soruşturma, hastanedeki açıklanamayan prematüre bebek ölümlerindeki artışın ardından başladı. Haziran 2015’ten önce söz konusu yeni doğan ünitesinde yılda üçten az bebek ölümü oluyordu. Avukatlarıysa, ölümlerin 'bakımdaki bir dizi' hatadan kaynaklandığını savunuyor ve Letby’nin 'işe yaramadığında suçu başkalarına atmak isteyen bir sistemin' kurbanı olduğunu savunuyordu.

İNGİLTERE'DEKİ EN UZUN CİNAYET DAVALARINDAN BİRİ

10 ay süren davanın, İngiltere’nin en uzun süren cinayet davalarından biri olduğuna inanılıyor. Letby’ye verilen hapis cezası 21 Ağustos Pazartesi günü Manchester kentindeki duruşmada açıklanacak. (haber global)

Editör: Haber Merkezi