"Adaletle Dalga Geçmek"

TBB Başkanı Erinç Sağkan, beraat kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "Beraat kararının verilmesi en hafif tabiriyle insanın aklıyla dalga geçmektir. Buna müsaade etmeyeceğiz. Bu ülkede bir cinayet işlendi ve dönemin başbakanı ‘bu siyasi bir suikasttir’ dedi. Dönemin başbakanını bile dinleyemedi bu mahkeme" dedi. Sağkan, davanın sonuna kadar takip edileceğini vurguladı.

Dört Ayaklı Minare Önünde Basın Açıklaması

Beraat kararının ardından avukatlar, Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare önünde bir basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, “Belki bugünün iktidarı ve bugünün siyasi atmosferi böyle bir kararın çıkmasını sağladı ama bir gün muhakkak Tahir Elçi’nin gerçek failleri, yargı önünde hesap verecek” dedi. Eren, beraat kararının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar taşınacağını belirtti.

Hatay'da denize serinlemek için giren şahsın cansız bedeni bulundu Hatay'da denize serinlemek için giren şahsın cansız bedeni bulundu

"Gerçek Failler Yargı Önünde Hesap Verecek"

Eren, açıklamasında, "Tahir Elçi, dokuz yıl önce burada vuruldu. Bugün duruşma salonunda da dile getirdim. Tahir Elçi’nin vurulma süreci, İstanbul’da hakkında gözaltı kararının verildiği tarihte başladı. Bu süreç, o karanlık gözaltı kararıyla başladı. O süreci yine karanlık bir yargı kararıyla kapatmaya çalışıyorlar. Tahir Elçi dosyası cezasız kalmayacak. Belki bugünün iktidarı ve bugünün siyasi atmosferi böyle bir kararın çıkmasını sağladı ama bir gün muhakkak Tahir Elçi’nin gerçek failleri, yargı önünde hesap verecek” dedi.

"Hukuki Mücadele Sürdürülecek"

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, “Bundan tam 3 bin 120 gün önce arkamızda gördüğünüz Dört Ayaklı Minare’nin önünde Tahir Başkan bu kentin tarihi dokusu yıpranmasın diye açıklama yapılırken katledildi. Hayatını insan hakları mücadelesine adayan bir hukuk insanının kendi yaşadığı bu ağır saldırı, katliam cezasız kalmasın diye uğraş verdik. Ancak gerek soruşturma sürecinde yürütülen savcılık pratiği, gerekse kovuşturma sürecinde avukatların, katılan vekillerinin soruşturmanın ve kovuşturmanın genişletilmesine yönelik tüm talepleri bu kadar ciddi ve kritik bir dava dosyasında, delillerin toplanmaması, peşinden de her türlü araştırmayı yaptık ama şüpheden sanık yararlanır, masumiyet karinesidir’ deyip beraat kararının verilmesi en hafif tabiriyle insanın aklıyla alay geçmektir, dalga geçmektir. Buna müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

"Failleri Tanıyoruz"

Tahir Elçi Vakfı Başkanı Masum Batı da, "Bugün Tahir Elçi mahkeme tarafından bir kez daha vurulmuştur. Failleri tanıyoruz. Failleri ve arkasındaki karanlık güçleri açığa çıkarana ve hak ettikleri cezalara çarptırılıncaya kadar bu mücadelemizden geri durmayacağız" dedi.

Kaynak: BirGün