Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden ocağında meydana gelen ve 9 işçinin göçük altında kaldığı toprak kaymasının tüm yönleriyle araştırılarak muhtemel maden kazalarının önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında toplandı. Komisyon toplantısında, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) İzin ve Denetim Genel Müdürü Cihan Tatar, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep Akdeniz, bakanlığı bağlı daire başkanları, genel müdür yardımcıları ve şube müdürlerinden oluşan heyeti kabul etti.

Türkiye'nin NATO Daimi Temsilciliği, 15 Temmuz şehitleri için anma töreni düzenledi Türkiye'nin NATO Daimi Temsilciliği, 15 Temmuz şehitleri için anma töreni düzenledi

Komisyon Başkanı Atay Uslu, komisyonun çalışma takvimine ilişkin bilgi vererek, "Komisyonumuz yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerini, ardından da madeni işleten şirket yetkililerini dinleyecek. Daha sonra da pazartesi günü Devlet Su İşleri (DSİ) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) bilgi aldıktan sonra salı ve çarşamba günü İliç’te, bölgede olacağız. Bölgede incelememizi yapacağız. İliç’te tabii ki öncelikle maden sahasında yerinde incelemeler yapacağız. İşçi kardeşlerimizi dinleyeceğiz, yakınlarını kaybeden ailelere taziye ziyaretinde bulunacağız. Onun dışında tabii ki bölgede valilikler ve diğer birimlerden bilgi alacağız." şeklinde konuştu.

Uslu, Araştırma Komisyonunun kazanın ayrıntılarını objektif, tutarlı ve tarafsız bir yaklaşımla ortaya koyacaklarını belirterek, "Her kesimi, bilimsel ve teknik bilgiyi dinlemeye çalışacağız, gerekirse rapora alacağız. Hiç kimsenin kafasında soru işareti kalmayacak şekilde araştırmamızı, incelememizi, raporlamamızı gerçekleştireceğiz. Hem kazayı ve olayı araştıracağız, hem bundan sonra bu tür kazaların olmaması için gerekli adımları atmaya çalışacağız." dedi.

Komisyonun, güvenli ve sürdürülebilir bir madencilik mimarisinin oluşmasına katkı sunmayı hedeflediğini vurgulayan Uslu, "Temennim odur ki, çalışmamızın sonunda özellikle mevzuatla ilgili kanunlarda, çevre kanunlarında, maden kanunlarında ortak kararlarla değişiklik yapalım." şeklinde konuştu

Kaynak: milliyet