İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ederken, İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu ve hükümetine tepkiler artıyor. Başkent Tel Aviv'deki Kaplan Caddesi'nde bir araya gelen binlerce İsrailli, esir anlaşması yapılması yönünde çağrı yaparken, Başbakan Netanyahu'nun bölgede sürdürdüğü politikalarına da tepki gösterdi.

Protestocular, "Hepsi eve dönene kadar durmayacağız", "Bu kadar ölüm, bu kadar umutsuzluk yeter" sloganları attı. İsrail bayrakları ve esirlerin resimlerinin bulunduğu pankartlar taşıyan göstericiler, Netanyahu hükümetinin esir müzakerelerine "çocuk oyuncağı gibi" davranmalarını eleştirdi. Gazze Şeridi'nde esir tutulduktan sonra serbest bırakılan İsrailli Aviva Siegel, gösteride yaptığı açıklamada, İsrail hükümetinin Katar'dan getirdiği heyeti anlaşma olmadan geri gönderemeyeceğini belirtti.

Siegel, Netanyahu'ya seslenerek, "Beni duyuyor musun Bibi? Kocamın hayatta olup olmadığını bilmiyorum. Zaferden bahsetmeyi bırak, askeri baskıdan bahsetmeyi bırak. Hiçbir şey işe yaramayacak. Şimdiye kadar hiçbir şey işe yaramadı. Orada her gün ölüyorlar" ifadelerini kullandı.

Japon nüfusunda rekor düşüş Japon nüfusunda rekor düşüş

Başkentteki Kirya Askeri Üssü'nde düzenlenen bir başka protesto gösterisinde ise, binlerce gösterici ateş yakarak caddeyi trafiğe kapattı. Göstericiler, "Anlaşma hemen", "Savaşı durdurun" pankartları taşıyarak İsrail hükümetine tepki gösterdi.

Kaynak: BirGün