Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon sepeti olarak bilinen "madde sepeti ve ortalama madde fiyatları" tablosunu 20 aydır kamuoyuyla paylaşmıyor. Bu tablo, 409 ürünün aylık fiyat değişimlerini gösteriyor ve enflasyonun seyrini takip etmek için önemli bir referans noktası olarak kabul ediliyordu. Ancak TÜİK, Haziran 2022'den beri bu verileri açıklamıyor.

TÜİK, Eurostat'ın talep etmediği tabloları kaldırarak yeni tablolar ekleyerek sunum şekli ve içeriğinde değişiklik yapacağını duyurmuştu. Ancak 20 ay geçmesine rağmen ne yeni tablolar eklenmiş ne de geçmişe dönük veriler paylaşılmış durumda.

TÜİK'e enflasyon sepeti verilerini açıklamamasından dolayı dava açan Türk-İş Sendikası (DİSK), Nisan 2023'te Ankara İdare Mahkemesi'nde davayı kazandı. Ancak kazanılan davaya rağmen TÜİK, enflasyon sepeti verilerini hala açıklamıyor.

Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı! Sirkeci-Kazlıçeşme hattı 15 gün boyunca ücretsiz olacak Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı! Sirkeci-Kazlıçeşme hattı 15 gün boyunca ücretsiz olacak

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yalçın Karatepe, TÜİK'in enflasyon sepeti verilerini açıklamamasını eleştirdi. Çerkezoğlu, TÜİK'in verileri yayınlamamasına ilişkin açtıkları davayı kazanmalarına rağmen kurumun hala bu verileri kamuoyuna açıklamamasını endişe verici olarak değerlendirdi.

TÜİK'in enflasyon sepeti verilerini açıklamaması, ekonomik karar alma süreçlerinde şeffaflığın ve güvenin sağlanması açısından önemli bir eksiklik olarak öne çıkıyor. Bu durum, ekonomik aktörlerin ve halkın ekonomik durumu hakkında gerçekçi bir değerlendirme yapmasını engelliyor. (Sözcü)

Editör: DS Haber