AKOM İstanbulluları uyardı: Saat verildi AKOM İstanbulluları uyardı: Saat verildi

Gazze'de yaşanan çatışmaların devam ettiği bu zorlu dönemde Türk Kızılay, insani yardım faaliyetlerine devam ediyor. Gazze'nin Refah kentine yönelik İsrail'in kara harekâtı nedeniyle aşevi faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan Türk Kızılay, şimdi Deyr Belah bölgesinde yeniden hizmet vermeye başladı.

Refah'taki El Meşru bölgesinde günlük 10 bin kişilik sıcak yemek kapasitesiyle faaliyet gösteren aşevi, yaklaşık üç haftalık bir aradan sonra Deyr Belah bölgesinde hizmete girdi. Türk Kızılay, bu aşevi aracılığıyla Gazze'deki çatışma mağdurlarının en temel ihtiyaçlarından biri olan sıcak yemek ihtiyacını karşılamaya devam edecek.

Ayrıca, Türk Kızılay'ın gelenekselleşen vekaletle kurban kesim kampanyası kapsamında bu yıl Gazze'deki mağdurları da unutmadığı belirtildi. "Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye" sloganıyla yürütülen kampanya kapsamında Türk Kızılay, yurt içinde kesilen kurbanlardan hazırlanacak kavurma konservelerini Gazze için özel olarak ayırdı. Türkiye'de kesilecek kurban paylarından hazırlanacak yaklaşık 400 bin kavurma konservesi, Gazze'ye insani yardım gönderileriyle ulaştırılacak.

Bu yardımların geçişiyle ilgili yaşanan aksamaların ardından, Türk Kızılay'ın çözüm olarak kavurma konservelerini kullanması, Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine et ihtiyacını karşılamak üzere önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Türk Kızılay, Gazze'deki mağdurlar için kesilecek kurbanların vekalet bedelini 11 bin 750 TL olarak belirledi.

Kaynak: Dha