Ukrayna'yı işgal eden Rusya'ya Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği'nin (AB) uyguladığı yaptırımları Türkiye'nin de uygulaması yönünde yapılan baskının ardından Ankara'nın Moskova'ya Batılı malların geçişini durdurduğu ileri sürüldü. 

Reuters'ın İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu ve bir AB diplomatına dayandırdığı haberinde, Türk hükümetinin şirketlere yasaklı yabancı malların bir listesini gönderdiği ve 1 Mart'tan itibaren bu malların Rusya'ya gönderilmemesi talimatını verdiği belirtildi.

Reuters'a konuşan bir AB yetkilisi, Ankara'nın Avrupa Komisyonu'na 1 Mart'tan itibaren AB, ABD ya da İngiltere'nin yaptırımları ve ihracat kontrolleri kapsamına giren malların Rusya'ya transit geçişinin engelleneceğine dair sözlü güvence verdiğini söyledi. Türkiye Ticaret Bakanlığı konu hakkında bir açıklamada bulunmadı.

ABD hükümeti geçen perşembe şirketlere, Moskova'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Rusya'ya uygulanan yaptırımlara uymaları çağrısında bulunarak, bunun yapılmaması halinde Rusya'nın maruz kaldığı yaptırımların kendilerine de uygulanabileceği uyarısında bulundu.

Batılı ülkeler, geçen yıl Şubat ayında Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Moskova'ya rekor düzeyde yaptırım uyguladı. Yaptırımlara prensipte karşı çıkan Ankara, Türkiye'de yaptırımların delinemeyeceğini ve sevk edilen hiçbir ürünün Rusya ordusu tarafından kullanılamayacağını söyledi.

Tuna Nehri'nde gemiler çarpıştı: 2 ölü, 5 kayıp! Tuna Nehri'nde gemiler çarpıştı: 2 ölü, 5 kayıp!

Ancak Türkiye'den Rusya'ya tedarik kanallarının açık kalması üzerine Washington geçen ay Moskova'nın savaşta kullanabileceği kimyasallar, mikroçipler ve diğer ürünlerin ihracatı konusunda uyarıda bulundu. 

Batılı hükümetlerden "ciddi uyarılar" geldiğinin altını çizen Tecdelioğlu, Ankara'nın Rusya hakkında aldığı kararın Türk ihracatının yarısının yapıldığı AB ile bir çatışmadan kaçınmak için bir "fırsat" olduğunu söyledi. 

Reuters geçen hafta da, Rus şirketlerinin son haftalarda Kazak ortaklarından yaptırım altındaki bazı ürünler hakkında talepte bulunduğunu ve iki kaynağın Türkiye'nin yeni kısıtlamalarına atıfta bulunduğunu bildirdi.

Kaynak: tr.euronews.com
Editör: Haber Merkezi