FATF (Mali Eylem Görev Gücü), Türkiye'yi kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele konularındaki ilerlemeleri nedeniyle 'gri liste'den çıkardı. Singapur'da düzenlenen genel kurul toplantısının ardından yapılan açıklamada, Türkiye'nin belirlenen stratejik eksiklikleri gidererek önemli mesafe kat ettiği vurgulandı. Bu kararla birlikte Türkiye, artık artırılmış gözetim sürecine tabi olmayacak.

Trump saldırısının ardından dolar yükseldi, petrol fiyatları düştü Trump saldırısının ardından dolar yükseldi, petrol fiyatları düştü

Kararın ardından yapılan açıklamalarda, uluslararası yatırımcıların Türkiye'nin finansal sistemine olan güveninin artması beklenirken, Türkiye'nin terörizmle mücadele ve kara para aklama konularında uluslararası standartlara uygun şekilde çalışmaya devam edeceği vurgulandı. Kararın finans ve reel sektör açısından olumlu etkileri olacağı öngörülüyor, özellikle uluslararası kaynak girişini hızlandırması ve borçlanma maliyetlerini olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

Kaynak: SÖZCÜ