Türkiye, geçen yılın dördüncü çeyreğinde abone başına ortalama 477 dakikalık mobil kullanım süresiyle Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alarak başarısını sürdürdü. Bu, en yakın rakibi Norveç'i geride bırakarak zirvede olduğunu gösteriyor. Türkiye'yi takip eden diğer ülkeler arasında Hırvatistan, Kuzey Makedonya, İzlanda ve Çekya bulunuyor.

Ancak bu yüksek kullanım süreleriyle birlikte, Türkiye'deki abonelerin aylık mobil kullanım süreleri Avrupa'daki diğer ülkelerden önemli ölçüde farklılık gösteriyor. Türkiye'de aboneler, kişi başına ortalama 153 dakika olan Almanya'nın üç katı ve 239 dakika olan Avrupa ortalamasının ise iki katı cepten görüşme yapmıştır.

Samsung 8 Yılın Ardından İlk Kez Kesintisiz Sistem Güncellemesi Yayınladı Samsung 8 Yılın Ardından İlk Kez Kesintisiz Sistem Güncellemesi Yayınladı

Bununla birlikte, Türkiye'deki mobil iletişim sektörünün önemli bir özelliği de abone başına elde edilen aylık gelirin (ARPU) Avrupa'daki diğer ülkelere göre düşük olmasıdır. 2023'ün dördüncü çeyreğinde Batı Avrupa ülkelerinde ARPU ortalaması 17,21 avro iken Türkiye'de bu rakam sadece 4,26 avro olarak gerçekleşti. 

Kaynak: KARAR