Yargıtay'tan İş Başvurusunda Yalan Söyleyenlere Sert Uyarı: Tazminat Hakları Kaybedilebilir!

Yargıtay, işe alım sürecinde işverene yalan söyleyen işçinin tazminat haklarını kaybedebileceğine dair önemli bir karar verdi. Yüksek Mahkeme, işe başlarken 'askerliğimi yaptım' diyerek işe alınan ancak vatani görevini yerine getirmeyen bir işçinin tazminat hak etmeyeceğine hükmetti.

Askerlik belgesinde sahtecilik yaptığı iddiasıyla işten çıkarılan işçi, İş Mahkemesi'ne başvurdu. Davacı işçi, feshin geçersizliğini, kıdem ve ihbar tazminatı ile bir kısım işçilik alacaklarının tahsili talebinde bulundu. Ancak Yargıtay, işçinin işe başlarken verdiği yanıltıcı bilgiler nedeniyle tazminat haklarından feragat ettiğine hükmetti.

Davalı avukatı, işe alım şartlarından birinin erkek çalışanlar için askerlik görevini ifa etmiş olması gerektiğini belirterek, davacının işe alım sürecinde askerlik görevini ifa ettiğine dair belge istenmesine rağmen sunulmadığını, işe alınma kararının davacının beyanına dayandığını savundu.

Kartalkaya'da minibüs devrildi: 14 kişi yaralandı Kartalkaya'da minibüs devrildi: 14 kişi yaralandı

Mahkeme, davacının ek sefer görev emrine çağrılarak işten ayrıldığını, yapılan araştırma sonucunda davacının askerlik görevini ifa etmediğinin ve belge verilerinin gerçeği yansıtmadığının anlaşıldığını belirtti. Davacının işvereni yanıltarak işe alındığı ve gerçeğe aykırı belge verdiği tespit edildi. Kararda, işçinin işe başlarken verdiği yanıltıcı beyanın doğruluk ve bağlılık kurallarına aykırı olduğu vurgulandı.

Yargıtay'ın bu kararıyla, iş başvurusunda yalan beyanda bulunan işçilerin işverenleri yanıltmaları durumunda tazminat haklarını kaybedebileceği önemle belirtildi.

Yargıtay'ın bu kararı, iş dünyasında işe alım süreçlerinde doğru bilgi vermenin ve işvereni yanıltmamanın önemini bir kez daha ortaya koydu. İş başvurusunda bulunan bireylerin, geçmiş tecrübeleri, askerlik durumu gibi konularda doğru ve şeffaf olmaları, iş ilişkilerinin sağlıklı bir temele oturması açısından kritik bir öneme sahip(posta)

Editör: Haber Merkezi