31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında yapılan bir ankete göre, iktidar ve muhalefet partilerinin nasıl hareket edeceğine dair önemli ipuçları elde edildi. Ankette öne çıkan sonuçlara göre, "Ekonomi sorununu kim çözer?" sorusuna verilen yanıtlar dikkat çekiciydi. Katılımcıların yüzde 24.3'ü, ekonomik sorunu çözebilecek parti olarak CHP'yi gösterdi. Bu durum, AK Parti'nin yüzde 20.2'lik oranıyla ikinci sıraya gerilemesine neden oldu.

Ankette ayrıca, AK Parti'ye oy veren seçmenin tepki olarak sandığa gitmediği gözlemlendi. Bununla birlikte, ankete katılanların yüzde 27.9'u, eğer sandığa gitmiş olsalardı CHP'ye oy vereceklerini belirtti. Bu sonuçlar, seçmenin parti tercihleri ve siyasi eğilimleri konusunda önemli bir değişimin işaretlerini veriyor gibi görünüyor.

Optimar Araştırma Şirketi, 2-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirdiği anketle seçim sonrası halkın nabzını tuttu. Anket, ekonomi, seçim sonuçlarına katılım nedenleri ve memnuniyet gibi çeşitli konularda vatandaşların görüşlerini ortaya koydu.

Ankete katılanlar arasında ekonominin en önemli sorun olduğu görüşü baskın çıktı. Ekonomik sorunu çözebilecek parti olarak ise katılımcıların dikkat çekici bir oranı, yüzde 24.3'üyle CHP öne çıktı. Bu sonuç, önceki anketlerden farklı bir tablo ortaya koydu.

Bakan Şimşek 'talimatı verdim' diyerek duyurdu: Kapatılıyor Bakan Şimşek 'talimatı verdim' diyerek duyurdu: Kapatılıyor

Seçimlere katılım oranının son yılların en düşük seviyesinde olması, 'Partiye tepki', 'Kararsızlık' ve 'Adaya tepki' gibi nedenlerle sandığa gitmeyenlerin oranını artırdı. Bu durum, seçim sonuçları üzerinde etkili oldu. Örneğin, ankete katılanların yüzde 27.9'u sandığa gitmeleri halinde CHP'ye oy vereceklerini belirtti.

Seçim sonuçlarına yönelik genel memnuniyet ise çeşitli görüşleri yansıttı. Memnuniyetin en yüksek olduğu konu yüzde 53 ile dikkat çekti. Ancak, 'Seçim sonuçlarının verdiği en temel mesaj' sorusuna verilen yanıtlar arasında çeşitli fikir ayrılıkları olduğu görüldü.

Ankette ayrıca, DEM Partisi'nin kazandığı belediyelere kayyum atanması konusunda da katılımcıların görüşleri alındı. Ayrıca, Yeniden Refah Partisi'nin tepki oyu aldığı ve AK Parti yönetiminde değişiklik isteğinin yüksek olduğu tespit edildi. Bakanların seçim çalışmalarının oyları etkilediği, Kabine'de köklü bir değişimin gerekliliği ve bakanların değişmesi gerektiği yönündeki görüşler de ankette öne çıktı.

Kaynak: HABERLER.COM