Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan ve yaklaşık 50 yıldır kasaplık yapan 70 yaşındaki Necmettin Özkan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk oturumuna katıldı. Torunlarını teşvik etmek amacıyla sınava giren Özkan, sınavı kazanması halinde veterinerlik fakültesini tercih edeceğini belirtti.

Necmettin Özkan, Halil İnalcık Sosyal Bilimler Lisesi'nde gerçekleştirilen Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) girerek dikkat çekti.

Sınav sonrası yaptığı açıklamada, "Torunlarım lise mezunu. Onlar da bu sene sınava giriyor. Ben de kendimi yoklayayım istedim. İnşallah güzel şeyler olur. Sınav soruları bize göre değil. Bizim zamanımızdaki sorular gibi değil ama yine de yaptık bir şeyler. Torunları teşvik etmek amacıyla girdim. Hatta torunum 'Benden fazla puan alırsan ne olacak?' diye sordu. Ben de 'Sakin ol, moralini bozma' dedim. Biz iyi talebelerdik zamanında. İnşallah güzel bir şey olur. Gaye okumak değil de kendimizi bir deneme, çocuklara güzel bir örnek olmak" dedi.

Özkan, gençliğinde üniversite sınavına girdiğini ve Diyarbakır Eğitim Enstitüsü'ne kayıt yaptırdığını, ancak o dönemdeki sağ-sol olayları nedeniyle eğitimi yarıda bırakıp kasaplığa başladığını anlattı. "Eğitim serüvenim de öyle bitti. Baktık ki yaş oldu 70 ama iş bitmemiş" ifadelerini kullandı.

Adalar'da elektrikli minibüs krizi yaşanıyor Adalar'da elektrikli minibüs krizi yaşanıyor

Sınavı kazanması durumunda veteriner fakültesini tercih edeceğini belirten Necmettin Özkan, "Torunlarım yaklaşık 5 aydır sokağa çıkmadan sınava çalıştı. İnşallah başarılı olurlar. Ben çalışamadım ama sınavı kazanırsam kasap olduğum için veteriner fakültesini tercih etmek istiyorum" dedi.

Kaynak: DHA