Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES projesi kapsamında ilçenin yeni yerleşimine ulaşım sağlayacak relokasyon yolları geçtiğimiz yıllarda hizmete açıldı.

Hatay'da denize serinlemek için giren şahsın cansız bedeni bulundu Hatay'da denize serinlemek için giren şahsın cansız bedeni bulundu

Bu yolların bir parçası olan Ahalt mevkiindeki T14 Tüneli’nde geçtiğimiz aylarda meydana gelen çatlak ve kaymalar, tünelin çökmesine yol açtı.

Toplam 2 bin 460 metre uzunluğundaki tünelin son 200 metresinde çatlaklar ve açılmalar her geçen gün artarken, sabah saatlerinde tünel içinde çökmeler yaşandı. Tünelin içinde bulunan beton bloklar düşerek karayolunu trafiğe kapattı. Çökme anında tünelden araç geçmemesi büyük bir facianın önüne geçti.

Olay yerinde bulunan yetkililer, tünelin güvenliği için geniş çaplı bir inceleme başlattı ve trafiğin alternatif yoldan sağlanması kararı alındı. T14 Tüneli'ndeki çökme sonrası ulaşımın aksamaması için daha önce planlanan alternatif yol hızla devreye alındı, böylece Yusufeli ilçesinin yeni yerleşimine ulaşım kesintisiz olarak sağlanmaya devam ediyor. Tünelde çalışmalar devam ediyor.

Kaynak: KARAR