Aydın'ın Efeler ilçesine bağlı Işıklı Mahallesi'ndeki Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) ait Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda geçen yıl meydana gelen ve genç bir üniversite öğrencisinin hayatını kaybetmesine neden olan asansör kazasıyla ilgili davada karar çıktı. 25 Ekim 2023 tarihinde yaşanan trajik olayın ardından başlatılan dava, Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Milli Savunma Bakanlığı: Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 17 terörist etkisiz hale getirildi Milli Savunma Bakanlığı: Suriye ve Irak'ın kuzeyinde 17 terörist etkisiz hale getirildi

Bilinçli Taksirle Ölümüne Neden Olmadan 5 Yıl 6 Ay 20 Gün Hapis

Davanın son duruşmasında, asansör bakım firması yetkilisi Mustafa B, montajı yapan firmanın sahibi Halil T, makine mühendisleri Uğur İ. ve Ramazan A. ile elektrik mühendisi Nuri M. yargılandı. Mahkeme heyeti, Mustafa B'yi "bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne neden olma" suçundan 5 yıl 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

Beraat Kararı Verildi

Diğer sanıklar Halil T, Ramazan A. ve Uğur İ. ise aynı suçtan 2 yıl 11 ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme, bu sanıkların tutukluluk sürelerini dikkate alarak hemen serbest bırakılmasına karar verdi. Hakkında kast ve taksir bulunmadığı belirlenen Nuri M. ise beraat etti.

Duruşmada savcı, bilirkişi raporunda asansörün bakım ve onarımının yeterince yapılmamasının kazanın ana etkeni olduğunu belirtti. Mustafa B'nin tutukluluk halinin devamına, diğer sanıkların ise tahliyelerine karar verilmesini talep etti.

Ne Olmuştu?

Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda 25 Ekim 2023'te meydana gelen asansör kazasında Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi öğrencisi 22 yaşındaki Zeren Ertaş hayatını kaybetmiş, soruşturma kapsamında asansör bakım firması yetkilisi, asansörü monte eden firmanın sahibi ve 2 mühendis tutuklanmıştı.

Kaynak: KARAR