İran: "İsrail, tehditlerine devam ederse nükleer programda değişikliğe gidebiliriz" İran: "İsrail, tehditlerine devam ederse nükleer programda değişikliğe gidebiliriz"

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) zirvesi marjında İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya liderleri bir araya gelerek Gazze ve Orta Doğu'daki durumla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Görüşmenin ardından dört Avrupa ülkesi ortak bir açıklama yaparak Filistin devletinin tanınması konusunda hazır olduklarını duyurdu.

Yapılan ortak açıklamada, derhal ateşkes sağlanması, rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması ve Gazze'ye insani yardımın hızla artırılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanması için iki devletli çözümün uygulanmasının önemine dikkat çekildi.

Dört lider, Filistin devletini tanıma konusunda doğru koşullar sağlandığı ve olumlu katkıda bulunabilecekleri zaman bu adımı atmaya hazır olduklarını belirtti. Önceki günlerde Belçika'nın da prensip olarak Filistin devletini tanıma kararı aldığı ve bu kararı 'doğru zaman geldiğinde' uygulayacağını açıklamıştı.

Kaynak: gazete duvar