Ada sakinleri 'Azmanbüs' eylemine devam ediyor: İBB'ye "Bu inattan vazgeçin" Ada sakinleri 'Azmanbüs' eylemine devam ediyor: İBB'ye "Bu inattan vazgeçin"

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Ankara'da gerçekleştirilen 'Spor Fest 2024' etkinliğinde öğrencilerle buluştu. Gezeravcı, Türkiye'nin uzay alanındaki hedeflerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Gezeravcı, ülkenin uzay çalışmalarının ütopik olmadığını, gerçekçi ve yapılabilir hedefler üzerine kurulduğunu belirtti.

Gezeravcı, Türkiye'nin uzay ajansı ve diğer kuruluşlarının kısa sürede önemli aşamalar kaydettiğini ifade etti. Ülkenin uzay hedeflerini, Sayın Cumhurbaşkanı'nın liderliğinde ve güçlü bir iradeyle gerçekleştirdiğini vurguladı. Gezeravcı, "Türk Astronot ve Bilim Misyonu" gibi önemli adımların atıldığını dile getirdi.

Türkiye'nin uzay çalışmalarındaki hedeflerinden birinin "Uzay Limanı" projesi olduğunu açıklayan Gezeravcı, bu projenin hazırlık sürecinin devam ettiğini belirtti. Ülkenin uzay faaliyetlerinde önemli bir konuma geldiğini ve kendi roketlerini üretebildiğini ifade eden Gezeravcı, "Ay'a kendi ülkemizin imkanlarıyla ulaşmayı planlıyoruz. Bu sürecin hazırlık aşamasının büyük kısmı tamamlanmış durumda" dedi.

Gezeravcı, Türkiye'nin uydu teknolojisinde de önemli adımlar attığını belirtti. Türkiye'nin "TÜRKSAT 6A" uydusunun fırlatılmasıyla bu alanda dünyadaki 11. ülke konumuna geleceğini açıkladı

Kaynak: Dha