Aydın'ın eski milletvekili Mustafa Bozkurt yaşamını yitirdi Aydın'ın eski milletvekili Mustafa Bozkurt yaşamını yitirdi

Ankara Valiliği, orman yangınlarını önlemek ve riskleri azaltmak amacıyla çeşitli tedbirlerin alındığını duyurdu. Bu kapsamda, 30 Eylül 2024'e kadar Ankara sınırları içindeki milli parklar, mesire alanları ve tabiat parkları haricindeki ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığı açıklandı. Ayrıca, anız yakma, tarla çalışmaları, bağ bahçe temizliği, çöplerin yakılması gibi faaliyetlerin önlenmesine yönelik kararlar alındı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, ormanlık alanlarda insan ve araç yoğunluğunun artmasıyla birlikte, Türkiye genelinde orman yangınları açısından yüksek risk taşıyan meteorolojik şartların devam etmesi sebebiyle önlemlerin alındığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, ormanlık alanlara giriş ve çıkışların belirli kurum ve kuruluşlar dışında yasaklandığı, kamping işletmeleri haricinde kamp yapmanın ve çadır kurmanın yasaklandığı ifade edildi.

Ayrıca, mesire alanları, tabiat parkları ve milli parklarda belirlenen saatler dışında ateş yakılmasının yasaklandığı, orman içindeki yerleşim yerlerinde anız, bağ-bahçe ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların yakılmasının ve havai fişek atılmasının yasaklandığı vurgulandı. Yetkili kuruluşlar tarafından belirlenen alanlarda ise koruma bandı oluşturulması ve yangın riskine karşı gerekli tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi.

Belirlenen kararlara uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacağı da açıklamada belirtildi. Bu kapsamda, Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu'na göre idari ve adli işlemler uygulanacağı kaydedildi.

Kaynak: HABERLER.COM