CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) ait kalibrasyon uçağını kendi seyahatlerinde kullandığını açıkladı. Başarır, "Jetgiller ailesi" olarak nitelendirdiği uçan bakanlar serisine Koca'yı da ekledi.

Başarır, daha önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’nun özel bir şirkete ait uçakla Almanya’ya gittiğini, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin haritalama uçağını, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın ise yangınla mücadele uçağını özel gezilerinde kullandığını duyurmuştu. Şimdi ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, uçuş denetimi ve havaalanlarında kalibrasyon için kullanılan bir uçağı seyahatleri için kullandığı ortaya çıktı.

Vatandaşa Bilet Yok, Bakana Özel Jet Var

Başarır, Bakan Koca’nın 31 Mart yerel seçimleri öncesinde 21 Mart’ta Mardin’e giderek Mardin Şehir Hastanesi temel atma törenine katıldığını ve bunun için DHMİ’ye ait kalibrasyon uçağını kullandığını belirtti. Başarır, ayrıca Koca’nın 10 Nisan’da bayramda Hatay’a da aynı uçakla seyahat ettiğini açıkladı.

Koray Aydın'dan, Meral Akşener'e: Görüşmenin içeriğini açık ve net bir şekilde açıklamaya davet ediyorum Koray Aydın'dan, Meral Akşener'e: Görüşmenin içeriğini açık ve net bir şekilde açıklamaya davet ediyorum

Başarır, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Jetgiller ailemiz günden güne büyüyor. Bugün aramıza yeni bir bakanımız katıldı. Kim? Çok iyi tanıyorsunuz, Fahrettin Koca Sağlık Bakanımız. Bu beyefendi de Devlet Hava Meydanları’na kalibrasyon için alınan bu uçakla özel işlerinde ve siyasi işlerinde seyahat etmiş. Seçim için Mardin’e gitmiş. 10 Nisan’da, bayramda Hatay’a gitmiş. Sayın bakan bayram tatiline giriyoruz. Milyonlarca yurttaşımız, emeklimiz, işçimiz 1.200 lira otobüs biletini veremediği için köylerine, memleketine gidemiyor. Her hafta sizin gibi bir bakanı Jetgiller ailesine katmaya devam edeceğim. Yapmayacaksınız beyler, binmeyeceksiniz! Tarım Bakanı, yangın söndürme uçağıyla gezer, sen kalibrasyon için alınan uçakla gezersin, ihaleye şartname koyar ulaştırma bakanı gezer, vatandaş bayramda evinde kalır, sokağa çıkamaz. Olmaz beyler, bir parça edep bir parça utanma."

Kaynak: Cumhuriyet