Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 23 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararları ile Türkiye bankacılık sektörüne üç yeni üyenin katılmasına onay verdi.

BDDK, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 7'nci ve 8'inci maddeleri kapsamında yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde, kanunun 6'ncı maddesi uyarınca iki yeni kalkınma ve yatırım bankasının kurulmasına izin verdi. Buna göre, kurucu ortaklar Mehmet Koç, Sefa Koç, Noman Tekin, Meltem Süloğlu ve Yavuz Duranoğlu tarafından 1 milyar 500 milyon TL sermayeli "Marin Yatırım Bankası AŞ" ve kurucu ortaklar Aytemiz Finansal Hizmetler AŞ, İsmail Aytemiz, Hüseyin Aytemiz, Ahmet Aytemiz ve Kerem Aytemiz tarafından 1 milyar 500 milyon TL sermayeli "Aytemiz Yatırım Bankası AŞ" kurulacak.

O ilde ekmeğe zam! O ilde ekmeğe zam!

Ayrıca, BDDK, Dijital Banka Yönetmeliği'nde belirtilen faaliyet esaslarına uygun olarak faaliyet göstermek üzere, kurucu ortaklar Ali Emre Ballı, Murat Yönaç, Özberk Çetinkaya, Ali Paslı ve Fahri Akcan tarafından 3 milyar TL kuruluş sermayeli "Adil Katılım Bankası AŞ" adlı dijital bir katılım bankasının kurulmasına da onay verdi. Bu bankaların kurulması, Türkiye'nin bankacılık sektörüne yeni dinamizm getirecek ve finansal hizmetlerde çeşitliliği artıracaktır.

Kaynak: KARAR