Belçikalı çiftçiler, artan maliyetlere, Avrupa Birliği'nin çevre politikalarına ve ucuz gıda ithalatına tepki olarak bugün Zeebrugge konteyner limanına giden yolları kapatmayı planlıyor. Finans gazetesi'nin bir raporunu doğrulayan liman yetkilileri, bu eylemin gerçekleşeceğini belirtti.

De Tijd Gazetesi'nin organizatörlere ve polise dayandırdığı habere göre, protestocular ülkenin ikinci büyük limanı olan Kuzey Denizi limanına erişimi en az 36 saat süreyle engellemeyi planlıyor.

Liman İdaresi Sözcüsü, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Polis, Zeebrugge limanında bir eylem hakkında bilgi aldı" dedi.

Belçika'daki protesto hareketi, öfkeli çiftçilerin Paris çevresinde düzinelerce barikat kurduğu ve trafiği aksatarak hükümeti baskı altına aldığı Fransa'daki benzer eylemlerle güçleniyor.

Libya'da milislere saldırı: 10 kişi can verdi Libya'da milislere saldırı: 10 kişi can verdi

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, bugün çiftçi dernekleriyle bir araya gelerek onların dinlenmesinin önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, Avrupa Komisyonu'nun çiftçilerin AB sübvansiyonlarına başvurmaları halinde arazilerinin bir kısmını nadasa bırakmalarını gerektiren kurallar için Perşembe günü bir muafiyet teklifinde bulunacağını açıkladı.

Dün, Belçikalı çiftçiler güney Belçika'daki otoyolları kapatıp traktörlerini Brüksel'deki AB Parlamentosu yakınına park etmişlerdi. 

Kaynak: karar