Gezi Davası'nda 18 yıl hapis cezasına mahkum edilen ve Anayasa Mahkemesi'nin 2 kez hak ihlali kararı vermesine rağmen tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliği düşürüldü.

Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda okundu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ, YARGITAY ELİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEN DARBE GİRİŞİMİNİN ORTAĞI HALİNE GELDİ

Kararın ardından Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) resmi hesabından açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Anayasa Mahkemesi’nin 2 kez hak ihlali kararı vermesine rağmen Hatay Milletvekilimiz Can Atalay’ın milletvekilliği, Yargıtay darbesine ilişkin kararın TBMM’de hukuksuzca okutulmasıyla düşürüldü.

Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması: Lütfü Savaş beyin, bu kadar yıpratılması doğru değil Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması: Lütfü Savaş beyin, bu kadar yıpratılması doğru değil

BUGÜN BİR KEZ DAHA YENİDEN BAŞLIYORUZ!

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Yargıtay eliyle gerçekleştirilen darbe girişiminin ortağı haline getirildi! Saray, depremzede Hatay halkının iradesini hiçe saydı; hepsinin ötesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını fiilen feshetti!

Biz bugün bir kez daha yeniden başlıyoruz. Yılmayacağız, pes etmeyeceğiz! Can Atalay özgürlüğüne kavuşacak, Hatay halkı vekiline kavuşacak!"

İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR'DE EYLEM ÇAĞRISI

Öte yandan TİP, sosyal medya hesaplarından İstanbul, Ankara ve İzmir'de eylem çağrısında bulundu.

CHP HALKIN İRADESİNİN YANINDA

CHP İl Başkanı Özgür Çelik, Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin ardından sosyal medya hesabından eylem çağrısında bulundu. Çelik yaptığı paylaşımda, "Anayasal düzene inanan tüm İstanbul'lulara çağrımızdır! Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin hukuksuz bir şekilde düşürülmesine karşı hep birlikte sesimizi yükseltiyoruz!" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: cumhuriyet