İspanya'nın Valensiya kentinde, sahte evraklar kullanarak hastanelerden kimsesizlerin cesetlerini çalarak tıp fakültelerine satan bir suç örgütü tespit edildi. Valensiya Emniyet Müdürlüğü'nün yürüttüğü operasyon sonucunda, yaşları 41 ile 74 arasında değişen 4 erkek İspanyol vatandaşının ceset hırsızlığı suçundan yakalandığı açıklandı.

ABD'de orman yangını: 2 kişi öldü ABD'de orman yangını: 2 kişi öldü

Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, suç örgütünün hastanelerden veya yaşlı bakım evlerinden kimsesizlerin ölümleri sonucunda ortaya çıkan cesetleri sahte evraklarla alıp tıp fakültelerine satmak amacıyla faaliyet gösterdiği belirtildi.

Polis, soruşturmanın 2023 yılı başında Valensiya'daki bir hastanede meydana gelen olayın ardından başlatıldığını açıkladı. Olay, bir kişinin cesedinin morgdan izinsiz alınması ve hastane kayıtlarında sahtecilik yapıldığının tespit edilmesiyle ortaya çıktı.

Suç örgütünün, kimsesiz, yaşlı veya hayati risk altındaki kişilerin ölümlerini takip ederek cesetlerini sahte belgelerle alıp tıp fakültelerine sattığı ortaya çıktı. Bu işlem karşılığında örgütün 1200 avro aldığı belirtildi.

Emniyet Müdürlüğü, olayla ilgili detaylı bir soruşturmanın devam ettiğini ve suç örgütünün tüm üyelerinin adalet önüne çıkarılacağını belirtti. Bu tür insanlık dışı faaliyetlerin sonlandırılması ve sorumluların cezalandırılması için titizlikle çalışılacağı vurgulandı.

Kaynak: birgün