Edirne Valisi Yunus Sezer, Türkiye'nin Bulgaristan ve Yunanistan sınır hattında son 5 ayda çeşitli terör örgütlerine üye 210 şüphelinin yakalandığını belirterek, "Özellikle Edirne göç rotası olarak yüzde 90 oranında azalmış durumda. Bu çok önemli bir rakam. Bu da alınan tedbirlerin isabetli olduğunu gösteriyor" dedi.

Vali Sezer, kamu kurum müdürleriyle düzenlediği asayiş toplantısının ardından yaptığı açıklamada, terör örgütü üyelerinin geçişi, göçmen kaçakçılığıyla mücadele ve sınır kapılarında gurbetçilerin gelişleriyle ilgili konulara değindi. Sezer, Türkiye'nin Bulgaristan ve Yunanistan sınır hattında son 5 ayda çeşitli terör örgütlerine üye 210 şüphelinin yakalandığını söyledi.

Eski CHP'li milletvekiline gözaltı kararı! Eski CHP'li milletvekiline gözaltı kararı!

5 Ayda 8 Bin 467 Yasadışı Göçmen Yakalandı

Göçmen kaçakçılığıyla mücadelenin aralıksız sürdürüldüğünü belirten Vali Sezer, "Sınır ili olmamız nedeniyle en önemli konularımızdan birisi de yasadışı göçmen kaçakçılığı. Yasadışı göçmen kaçakçılığı ile ilgili ülkemizde politikalar var ve bu politika da ilimizde en iyi şekilde uygulanmaya çalışılıyor. Bu sene geride bıraktığımız 5 ayda 8 bin 467 yasadışı göçmeni yakaladık. Sadece mayıs ayında 3 bin 21 kişi yakaladık ki, bu geçen seneye göre yüzde 50 artış var" dedi.

Edirne'de Göç Rotası Yüzde 90 Azaldı

Göçmenlerin Edirne'ye geliş rotalarının değişmesinde alınan tedbirlerin önemli olduğunu vurgulayan Sezer, "Göçmenlerin de ilimize geliş rotasının değişmesi, ülkemize geliş rotasının değişmesi açısından bu alınan tedbirler çok önemli, azalarak devam ediyor. Özellikle Edirne göç rotası olarak yüzde 90 oranında azalmış durumda. Bu da alınan tedbirlerin isabetli olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Gurbetçiler İçin Tedbir ve Hazırlıklar Başladı

Vali Sezer, yaz tatillerini Türkiye'de geçirmek üzere Avrupa'dan gelen gurbetçilerin yoğunluk oluşturmaya başladığını belirtti. Sezer, "Özellikle Avrupa'dan yaz ayı nedeniyle gelen gurbetçilerimizin geliş sezonu şu anda başladı. Bu noktada ilimizde 4 tane kara sınır kapımız var. Bu sınır kapılarımızda gerekli tedbir ve hazırlıklarımıza başladık" dedi.

Sınır Kapılarında Yolcu ve Araç Giriş-Çıkışlarında Yüzde 14'lük Artış

Sınır kapılarında yolcu ve araç giriş-çıkışlarında yoğunluğun artarak sürdüğünü belirten Vali Sezer, "Gümrük kapılarımızda yoğunluk artarak devam ediyor. Bununla ilgili olarak ilk 5 aya baktığımızda geçen yıla oranla yüzde 14'lük araç-yolcu giriş ve çıkış sayısında artışımız var. 4 milyon 842 bin 877 sınır kapımızdan giriş ve çıkış yapan yolcu sayımız ilk 5 ayda" ifadelerini kullandı.

Sınır Kapılarında Sadece Mayıs Ayında 641 Kilo Esrar Ele Geçirildi

Kentteki uyuşturucu yakalamalarında da önemli artışlar olduğunu söyleyen Sezer, "2024'ün ilk 5 ayında, bir önceki yıla göre uyuşturucu yakalamalarında yüzde 71 oranında artış var. Özellikle esrar, kokain, ecstasy ve sentetik uyuşturucular konusunda yoğun yakalamalar gerçekleştirildi. Bu sene sadece mayıs ayında sınır kapılarımızda 641 kilogram esrar yakaladık" dedi.

Kaynak: DHA