Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, ekonomik güven endeksi haziran ayında %2,5 oranında azalarak 95,8 değerini aldı. Bu değer, endeksin Kasım 2023'ten bu yana ulaştığı en düşük seviye olarak dikkat çekiyor.

Trump saldırısının ardından dolar yükseldi, petrol fiyatları düştü Trump saldırısının ardından dolar yükseldi, petrol fiyatları düştü

Ekonomik güven endeksindeki düşüş, çeşitli sektörlerdeki güven endekslerinin de azalmasıyla paralellik gösteriyor. Haziran ayında tüketici güven endeksi bir önceki aya göre %2,7 oranında azalarak 78,3 seviyesine geriledi. Aynı dönemde reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %1,9 azalarak 100,5, hizmet sektörü güven endeksi %1,5 azalarak 115,4, perakende ticaret sektörü güven endeksi %2,6 azalarak 108,8 ve inşaat sektörü güven endeksi %0,5 azalarak 87,9 seviyesine düştü.

Ekonomik güven endeksi, 0-200 aralığında değer alıyor. Bu endeksin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise kötümserliği gösteriyor. Haziran ayında endeksin 95,8’e gerilemesi, genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliğin arttığını işaret ediyor.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki %2,6’lık düşüş, alışveriş ve tüketim eğilimlerinde bir azalmayı gösterirken, inşaat sektörü güven endeksinin %0,5 oranında düşmesi, inşaat faaliyetlerinin de yavaşladığını belirtiyor.

Kaynak: KARAR