Psikolog Tara Çapar, iklim değişikliğinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini vurgulayarak, bu durumun biyolojik, psikolojik ve sosyal boyutlarıyla büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Artan sıcaklıkların yanı sıra iklim değişikliğine bağlı olarak depresyon, öfke, endişe, kurallara uymama ve intihar gibi psikolojik rahatsızlıkların artabileceğini ifade etti. Çapar, bireylerin günlük yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri ve gerektiğinde profesyonel destek almalarının önemine dikkat çekti.

Çapar, uyku problemlerinin bireylerin motivasyonunu, duygusal durumunu ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirterek, kaliteli uyku için akşam ağır yemeklerden kaçınılmasını, hafif beslenmeyi, düzenli egzersizi ve ekranların uyku öncesinde kapatılmasını önerdi. Ayrıca, stresi azaltmak için nefes egzersizleri, kas gevşeme teknikleri ve farkındalık yöntemlerinin kullanılmasını tavsiye etti.

Obeziteden ölümler yüzde 50 arttı: Bunların arasında Türkiye de var Obeziteden ölümler yüzde 50 arttı: Bunların arasında Türkiye de var

Çapar, iklim değişikliğinin getirdiği psikolojik sorunlarla başa çıkmak için problem çözme becerilerini geliştirmek, iletişim yeteneklerini artırmak ve mizahı hayatın içine katmak gibi stratejilerin de etkili olabileceğini vurguladı.

Kaynak: KARAR