Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Devletimiz için kritik önemi olan görevi yerine getiren siz kardeşlerimi gönülden tebrik ediyorum. Ülkeye hizmet yolunda rehavete yer yoktur. Görevini yapmamanın bahanesi olamaz. Devlet erklerimizin tamamı millete efendilik taslamak için değil hizmet için vardır. Milletimizin takdiriyle geldiğimiz görevlerde bu bilinçle hareket ettik.

"Bürokratik vesayeti ülkemiz için bir tehdit kaynağı olarak gördük. Bazı kamu hizmetlerinde vatandaşlarımızın şikayetlerinin çoğaldığının farkındayız. Halktan kopuk, görev şuuru eksik eski alışkanlıkların tekrar baş göstermesine izin vermeyiz. Halkımızın serzenişlerine kulaklarımızı tıkamıyoruz. Vatandaşlarımızın kamu hizmetlerinden memnuniyetlerini artırmak amacıyla gayretlerimizi artıracağız.

"Türkiye'nin yeni anayasaya kavuşması için yapıcı tavrımızı son raddeye kadar muhafaza edeceğiz. Yönetim anlayışımız kadar denetim anlayışımızı da geliştirmek zorundayız. Ülkemizde vergilerin, gelirlerin nasıl harcandığı Sayıştay tarafından denetleniyor. Milletimizin vergilerini harcayan hiçbir kurum insanımızın yüreğini sızlatacak savurganlık içinde olamaz.

"Son dönemde eş dost atamaları ile belediye imkanlarının kişisel amaçlar için kullanıldığını görüyoruz. Milletin kamu kurumlarına olan güvenini sarsıyor. Kimse kusura bakmasın, milletin cebinden basın mensuplarına özel uçakla Roma turu yaptırmanın hiçbir gerekçesi olamaz.

Bakan Fahrettin Koca da kalibrasyon uçağıyla geziyormuş Bakan Fahrettin Koca da kalibrasyon uçağıyla geziyormuş

"Evlatlarımıza çağdaş normlara uygun, kuvvetler arasında doğru denge kuran, demokratik hukuk devletini esas alan yeni anayasa borcumuz vardır. İster merkezi idare, ister yerel yönetim olsun milletin vergilerini harcayan hiçbir kurum insanımızın yüreğini sızlatacak bir savurganlık içinde olamaz."

Kaynak: Cumhuriyet