Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olacağını duyurdu. Günay, yapılan önerileri değerlendirdiğini ancak mevcut siyasi yapının dışında bir pozisyonda bulunduğunu belirtti.

CHP'nin Edirne Belediye Başkan adayı Ciravoğlu çekildi CHP'nin Edirne Belediye Başkan adayı Ciravoğlu çekildi

Günay, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Geçen hafta CHP Ordu İl Başkanı, milletvekilleri ve sayın Genel Başkan, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için öneride bulunmak nezaketi gösterdiler. Ardından birçok hemşehrim de bu öneriyi paylaştı. Bir ay kadar önce Ordu’da Saadet Partisi İl Başkanı meslektaşım da bir heyetle ziyaretime gelmiş, ‘ortak adaylık’ konusunda düşüncemi sorma nezaketi göstermişti. Tümüne teşekkür ederim. Ben, 10 yıldır, -yanlışlara itiraz etmenin bedeli olarak- yine bağımsızım. Hiçbir partiyle ilgim yok; buna karşılık hemen her çevreden, partiden dostlarım, arkadaşlarım var. Bu öneri, geçen bahar ülkemizin ‘tarafsız - bağımsız bir ortak isme’ ihtiyacı varken gelseydi, sanırım daha anlamlı olurdu. Şimdi bu saatte, bir parti kalıbına girebileceğimi, ‘hak, adalet ve demokrasi’ anlayışımın mevcut partilerin sınırlarına sığabileceğini sanmıyorum. Yine de, iyi niyetle bu öneriyi dile getiren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Millete gerçekten hizmet aşkıyla yola çıkan tüm adaylara başarılar dilerim. Ülkemizde adaletin ve huzurun egemen olduğunu -daha çok gecikmeden- görmek umuduyla sevgilerimi, saygılarımı sunarım."

Günay, aynı zamanda 2004 yılında CHP'den ihraç edilerek AK Parti'ye katıldığını ve 2007'de AK Parti'den milletvekili seçildiğini belirtti. 60'ıncı ve 61'inci hükümetlerde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapan Günay, 2013 yılında 17-25 Aralık soruşturması sürecinde alınan bazı kararları gerekçe göstererek AK Parti'den istifa etmişti.

Kaynak: karar