Sultangazi'de doğalgaz patladı: Halk panikle sokaklara döküldü Sultangazi'de doğalgaz patladı: Halk panikle sokaklara döküldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla TCMB Başkanlığına Fatih Karahan'ın atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, 6563 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye 35. maddesini ekledi. 375 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2. maddesi. 3. Bu yazı nedeniyle kovuldu. Bu şekilde boşalan TCMB Başkanlığı, 5564 sayılı Kanun'un 25'inci maddesi uyarınca belirlenmektedir. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fatih Karahan, 2, 3 ve 7. maddeler uyarınca atandı
1982 yılında Eskişehir'de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini 2012 yılında Pensilvanya Üniversitesi'nde ekonomi alanında tamamladı.

Karahan kariyerine 2012 yılında New York Merkez Bankası'nda ekonomistte başladı ve 2022 yılına kadar Para Politikaları için İşçi ve Ürünler Piyasası ve Danışmanından sorumluydu.

Columbia Üniversitesi'nde ve New York Üniversitesi'nde profesör olarak çalışan Karahan, 2022'de Amazon'da ekonomist kıdemli olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022'de Amazon'un baş ekonomisti seçildi.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandı.

(TRT HABER)

Kaynak: TRT HABER