Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketleri arasında geçen ayı %42,5 yükselişle tamamlayan Fenerbahçe Futbol AŞ, yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi olarak dikkat çekti. Fenerbahçe, halka açık dört spor şirketi arasında en yüksek piyasa değerine sahip kulüp olurken, mayıs ayını 12 milyar 313 milyon 112 bin liralık piyasa değeriyle kapattı.

Borsa Performansı ve Spor Endeksi

Verilere göre, spor endeksi geçen ay %2,5 azalış kaydetti. Ancak, Fenerbahçe'nin bu olumlu performansı, yatırımcılarını memnun etti. Trendyol Süper Lig'in son haftasında İstanbulspor'u 6-0 mağlup eden Fenerbahçe, sezonu 99 puanla ikinci sırada tamamladı. Son üç sezondur Süper Lig'de ikinci sırayı elde eden Fenerbahçe, gelecek sezon UEFA Şampiyonlar Ligi ön elemelerine katılacak.

Şampiyonlar Ligi Ön Eleme Mücadelesi

Sarı-lacivertliler, Şampiyonlar Ligi'ndeki macerasına ikinci ön eleme turundan başlayacak. Bu turu geçmeleri halinde üçüncü ön elemeye çıkacak olan Fenerbahçe, ardından play-off mücadelesi verecek. Geçen ay, Fenerbahçe, Trendyol Süper Lig'in 37. haftasındaki derbide Galatasaray'ı deplasmanda 1-0 mağlup etmişti.

Sevilla, Sergio Ramos ile yolları ayırdı Sevilla, Sergio Ramos ile yolları ayırdı

Diğer Spor Şirketlerinin Performansı

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği, mayıs ayında yatırımcılarına %1,4 kaybettirdi. Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımların hisseleri %9,9 azalırken, 2023-2024 sezonunu zirvede tamamlayan Galatasaray, 24. şampiyonluğuna rağmen borsada yatırımcılarını üzdü. Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ'nin hisseleri ise %25,4 değer kaybetti. Süper Lig tarihinin en kötü sezonlarından birini geçiren Beşiktaş, Kasımpaşa'ya 2-1 yenilerek sezonu 56 puanla altıncı sırada tamamladı.

Yıl Başından Bu Yana En Fazla Fenerbahçe Kazandırdı

Spor şirketlerinin yıl başından bu yana sergiledikleri hisse performansına bakıldığında, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Galatasaray yatırımcılarını sevindirirken, Beşiktaş üzdü. Hisse fiyatları Fenerbahçe'nin %36, Trabzonspor'un %27,9, Galatasaray'ın %26 artış kaydederken, Beşiktaş'ın hisseleri %17,1 azaldı.

Piyasa Değeri En Yüksek Takım Fenerbahçe

Halka açık dört spor şirketi arasında en yüksek piyasa değerine sahip kulüp olan Fenerbahçe, mayıs ayını 12 milyar 313 milyon 112 bin liralık piyasa değeriyle tamamladı. Fenerbahçe'yi 8 milyar 575 milyon 200 bin lira piyasa değeriyle Galatasaray, 8 milyar 524 milyon 800 bin lira piyasa değeriyle Beşiktaş ve 5 milyar 150 milyon lira piyasa değeriyle Trabzonspor izledi.

Analistler, sportif başarının finansal açıdan önemini vurgulayarak, ligin üst sıralarında yer alan takımların Avrupa kupalarında mücadele ederek önemli gelir elde etme şansı bulunduğunu belirtti

Kaynak: BirGün