Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Azerbaycanlı Mevkidaşı İle Görüştü Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Azerbaycanlı Mevkidaşı İle Görüştü

Fransa'nın çeşitli kentlerinde terör örgütü PKK'yı finanse ettikleri iddiasıyla 8 kişi gözaltına alındı. Polis operasyonu, Fransa'da yerleşik Kürt topluluğu üyeleri ve esnafların "kampanya" adı altında vergi topladıkları gerekçesiyle gerçekleştirildi.

Başlatılan soruşturma, 2020 ile 2024 yılları arasında işlenen suçları kapsıyor. Gözaltına alınan kişilere yöneltilen suçlamalar arasında terör eylemi hazırlığı amacıyla suç örgütüne katılım, terör örgütü finansmanı, şantaj ve terör faaliyetleriyle bağlantılı olarak organize şantaj girişimleri bulunuyor.

Son dönemde Fransa, terör örgütü PKK'ya karşı daha sert bir tavır sergiliyor. Geçtiğimiz haftalarda PKK üyesi Mehmet Kopal Fransa'dan sınır dışı edilerek Türkiye’ye getirilmişti.

Öte yandan, Belçika'da da PKK'nın sözde medya yapılanmasına yönelik operasyon düzenlendi. Polis, PKK propagandası yapan "Sterk TV ve Medya Haber TV" tarafından kullanılan ofislere baskın düzenledi. Operasyon, 2022 yılının Şubat ayında Fransa-Belçika sınırında 100 bin euro nakit para ile yakalanan bir şüphelinin gözaltına alınmasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gerçekleştirildi

Kaynak: iha