Sultan II. Abdülhamit'in torunu Berna Osmanoğlu'nun İstanbul'daki düğünü, geniş bir ilgi ve dikkatle takip edildi.

Berna Sultan Osmanoğlu'nun Beykoz Belediyesi'nin sosyal tesislerinde düzenlenen törenle hayatını birleştirdiği biliniyor.

Nikah, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından kıyılırken, tanınmış isimler; Prof. Dr. İlber Ortaylı, eski Refah Partisi milletvekili Şevki Yılmaz ve televizyon programcısı Mehmet Fatih Çıtlak gibi isimler şahitlik etti.

"Erdal Başkan" Behzat Ç.'yi çekecek "Erdal Başkan" Behzat Ç.'yi çekecek

Ancak, düğün sırasında eski milletvekili Şevki Yılmaz'ın Atatürk ve Cumhuriyet hakkındaki tartışmalı yorumları dikkat çekti.

Bu yorumlar sosyal medyada ve kamuoyunda geniş bir tepkiye neden oldu. İlber Ortaylı ise, Şevki Yılmaz'ı tanımadığını ve söyledikleriyle ilgilenmediğini belirtti.

Berna Osmanoğlu ve ailesine olan yakınlığı nedeniyle düğüne katıldığını ve bu tür olaylarda yapılacak yorumların uygun olmadığını ifade etti.

Ortaylı, Yılmaz'ın düğün sırasındaki konuşmalarını eleştirerek, bu tür ifadelerin tarih bilgisinden yoksun kişilerce sarf edildiğini ve Atatürk ile Cumhuriyet değerlerine yönelik olumsuz tutumların kabul edilemez olduğunu vurguladı.

basliksiz-1aaa.jpg

Ayrıca, Türkiye'nin kazanımlarının Atatürk ve silah arkadaşlarının çabaları sayesinde olduğunu belirterek, Cumhuriyet'in korunmasının herkesin görevi olduğunu hatırlattı.

Kaynak: karar