İngiliz hükümeti, önde gelen gazetelerden The Times'da yer alan ve İçişleri Bakanlığı raporuna dayandırılan "İngiliz hükümetinin, mültecileri Türkiye'ye gönderme planı, içişleri bakanlığının raporu ile çöktü. Bakanlık, Türkiye'nin insan hakları endişeleri nedeniyle göçmenleri geri göndermek için güvenli bir ülke olmadığını açıkladı" haberlerini yalanladı.

Çin'de gemi köprüye çarptı: 2 Ölü! Çin'de gemi köprüye çarptı: 2 Ölü!

Independent gazetesine göre, İngiltere Başbakanı Sunak'ın Resmi Sözcüsü, The Times gazetesinde yer alan haberi yalanlayarak, "Türkiye ile güçlendirilmiş bir göç ortaklığı ilan ettik" açıklamasında bulundu. Sözcü, "İnsanları Türkiye'ye geri gönderiyoruz ve gönderebiliriz. Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki düzenlemelerde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

İngiliz hükümetinin İçişleri Bakanlığı sözcüsü ise, "Uluslararası işbirliği yasadışı göçle mücadelede çok önemli bir rol oynamaktadır ve İngiltere ile Türkiye, geleceğe odaklı bir ilişkiye sahip yakın stratejik ortaklardır" açıklamasında bulundu.

Ayrıca, "Bir bireyin İngiltere'de bulunmaya yasal hakkı olmadığı durumlarda, bu kişiyi kendi ülkesine geri göndermeye çalışacağız. Koruma talepleri, uluslararası yükümlülüklerimize uygun olarak her bireyin kendi esasına göre değerlendirilir; zulüm veya ciddi zarar görme riski altında olduğu tespit edilen hiç kimse iade edilmeyecektir" şeklinde konuştu.

The Times gazetesinin İngiltere İçişleri Bakanlığı raporuna dayandırılarak servis edilen haberinde "İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan incelemenin ardından sunulan raporda Türkiye, 'genel olarak güvenli olma kriterlerini karşılamayan bir devlet' olarak tanımlandı" ifadesi yer almıştı.(Cumhuriyet)

Editör: DS Haber