Anket sonuçlarına göre, Uluslararası araştırma firması Ipsos tarafından yapılan ankette katılımcılara "Türkiye'nin en önemli sorunu nedir?" sorusu yöneltilmiş ve çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir.

Anket sonuçları açıklandı: Türkiye’nin en önemli sorunu ne? - Resim: 4

Katılımcıların yüzde 85'i bu soruya "ekonomi" cevabını vermiştir. Bu sonuç, Türkiye'deki toplumun ekonomik konulara yönelik büyük bir endişe ve ilgi duyduğunu göstermektedir.

Anket sonuçları açıklandı: Türkiye’nin en önemli sorunu ne? - Resim: 6

Tokat'ta Peşpeşe Depremler Tokat'ta Peşpeşe Depremler

Ankette ayrıca, TÜİK'in Ocak 2024 için yıllık enflasyon oranını yüzde 64,86 olarak açıkladığı belirtilmiş ve katılımcılara "Sizin bir vatandaş olarak hissettiğiniz enflasyon yüzde 64,86 mıdır?" sorusu da sorulmuştur.

Anket sonuçları açıklandı: Türkiye’nin en önemli sorunu ne? - Resim: 9

Katılımcıların yüzde 65'i, enflasyonun TÜİK tarafından açıklanan seviyeden daha yüksek olduğunu hissettiklerini belirtmişlerdir. Bununla birlikte, TÜİK'in açıkladığı enflasyon seviyesini hissedenlerin oranı yüzde 13 iken, enflasyonun daha düşük olduğunu hissedenlerin oranı ise yüzde 5 olarak kaydedilmiştir.

Anket sonuçları açıklandı: Türkiye’nin en önemli sorunu ne? - Resim: 10

Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 75'i Türkiye'nin genel durumundan memnun olmadıklarını ifade etmişlerdir. Memnun olanların oranı ise yüzde 18'e çıkmıştır.

Ayrıca, katılımcıların yüzde 74'ü enflasyonun çok veya biraz artacağını tahmin ederken, yüzde 71'i ise döviz kurlarının yükseleceğine inandıklarını belirtmişlerdir.

Kaynak: Gerçek Gündem