İranlı rap şarkıcısı Tumac Salihi, daha önce verilen idam cezasının bozulmasının ardından yeniden idam cezasına çarptırıldı. İran'da Eylül 2022'deki protesto gösterilerini organize etmekle suçlanan ve cezası önce hapse çevrilen Salihi'nin idam cezasına mahkum edildiği belirtildi.

Salihi'nin avukatı Emir Reisiyan, İsfahan Devrim Mahkemesi'nin Yüksek Mahkeme'nin kararını uygulamadığını ve Salihi'yi idama mahkum ettiğini ifade etti. Mahkeme, Salihi'yi "yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak" ve "dünyayı yozlaştırma" suçlamalarıyla idama mahkum etti.

İran'dan henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Salihi'nin daha önce protestolara katılıp eylemleri desteklediği ve gözaltında işkence gördüğü iddia edilmişti.

BM 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü Olarak Kabul Etti BM 11 Temmuz'u Srebrenitsa Soykırımı'nı Anma Günü Olarak Kabul Etti

Önceden idam cezası verilen Salihi'nin cezası, "etkin işbirliği" yapması gerekçesiyle hapse çevrildikten sonra yeniden idama çarptırıldığı belirtiliyor.

Kaynak: karar