Hasta sokak kedisi kendi ayağıyla veterinere gitti Hasta sokak kedisi kendi ayağıyla veterinere gitti

İstanbul’da kızamık alarmı! "Hayatını kaybeden çocuklar var"

İstanbul Tabip Odası, ilin çeşitli ilçelerindeki hastanelere, kızamık nedeniyle yapılan başvuru sayılarındaki ve hastane yatışlarındaki artışa dikkat çekerek kızamık salgını nedeniyle çocukların hayatını kaybettiği açıklamasını yaptı.

İstanbul Tabip Odası’nın yayınladığı bildiride, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Türkiye’nin de içinde yer aldığı Avrupa bölgesinin kızamık eliminasyon (virüsün dolaşımının durdurulması) hedefi olarak önce 2010’da, bu hedef olmayınca 2015’te belirlemesine karşılık hedefe günümüze dek ulaşamadığı belirtilerek, “Ülkemiz de bu hedeften oldukça uzaktır. Nitekim, Nisan 2022-Mart 2023 tarihleri arasında Avrupa’daki kızamık olgu sayılarına göre Rusya ve Tacikistan’dan sonra 457 olgu ile Türkiye gelmektedir. Bu sayının 343’ü de 2023’ün Ocak ve Şubat aylarına aittir” ifadelerine yer verildi.

“GEREKEN TEDBİRLERİ ALMAK EN ÖNEMLİ SORUMLULUKLARIMIZDANDIR"

 İstanbul’da kızamık hastalığındaki artış endişe verici, kaybedilen çocuklar var, bu seyir en kısa zamanda önlenmelidir. Hastalıkların ortaya çıkıp da büyük insan topluluklarına yayılarak bir halk sağlığı sorununa yol açmadan önce yapılması gereken koruyucu hekimlik uygulamalarını kamu otoritesine hatırlatmak ve onları bu konuda gereken tedbirleri almaya zorlamak meslek odası olarak en önemli sorumluluklarımızdandır.

"İSTANBUL’DA KIZAMIK SALGINI NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDEN ÇOCUKLAR VAR"

Bugün burada kızamık hastalığıyla ilgili kötü gidişata dikkat çekmek için toplanmış bulunuyoruz, çünkü İstanbul’da kızamık hastalığında endişe verici bir artış olduğunu ve ne yazık ki kızamık salgını nedeniyle kaybedilen çocuklar olduğunu biliyoruz. Kızamık, tarihi çok eskilere dayanan ve milyonlarca insanın hayatına ve ondan daha fazlasının sakat kalmasına yol açan, bulaştırıcılığı yüksek bir hastalıktır. Ancak yaklaşık yarım asırdır uygulanan aşısıyla günümüzde önlenebilir bir hastalık olan kızamıktan çocuklarımızı kaybetmeye tahammülümüz yok. 

Editör: Haber Merkezi