Avrupa Yayın Birliği, yarışma öncesinde davetlilerin Filistin bayrağı ile içeriye alınmayacağını duyurmuştu. Ancak 2011 yılında İsveç'e bronz madalya kazandıran Filistin kökenli Eric Saade, şarkısını seslendirirken bileğinde Filistin kefiyesi taşıdı.

İsrail Gazze-Mısır Sınırındaki "Philadelphia Koridoru"nu Kontrol Altına Aldı İsrail Gazze-Mısır Sınırındaki "Philadelphia Koridoru"nu Kontrol Altına Aldı

Diğer bir yarışmacı olan Bambie Thug ise yarı final öncesi gazetecilere verdiği röportajında, Avrupa Yayın Birliği'nin performanslar sırasında kostümlerde siyasi motiflerin bulunmaması konusunda uyarıda bulunduğunu belirtti.

İsrail'in yarışmaya katılmasının tartışmalara neden olduğu biliniyor. Ocak ayında Finlandiya'dan 1400'den fazla sanatçı, İsrail'in Gazze'deki savaş suçları iddiaları sebebiyle yarışmadan men edilmesini istemişti.

Finlandiya Yayın Şirketi, bu durumu dile getiren bir mektubu yayınlamıştı. Finlandiya'yı temsil etmek için yarışan Finli rapçi Jesse Markin de İsrail'in katılmasına karşı çıkarak yarışmadan çekilebileceğini ifade etmişti.

Kaynak: DHA