Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, son haftalarda Türkiye'deki kur korumalı mevduatlar (KKM) ciddi bir düşüş yaşadı. Geçen hafta itibarıyla KKM'lerdeki azalma 24,9 milyar lira olarak kaydedilirken, bu rakam 2 trilyon 230 milyar liraya geriledi.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, enflasyon raporu sunumunda bu düşüşe ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Karahan, son sekiz ayda Türk lirası mevduat payının yaklaşık yüzde 32'den yüzde 44'e yükseldiğini belirtirken, KKM'lerin payının ise yüzde 26'dan yüzde 14'e gerilediğini ifade etti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: "Amacımız Vergilendirilmemiş Bir Alan Bırakmamak" Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: "Amacımız Vergilendirilmemiş Bir Alan Bırakmamak"

Bu düşüş trendi döviz mevduatlarında da kendini gösterdi. Merkez Bankası'nın verilerine göre, yurt içi yerleşiklerin parite etkisinden arındırıldığında döviz mevduatları 2,99 milyar dolar azaldı. Gerçek kişilerdeki düşüş 921 milyon dolar olurken, tüzel kişilerde ise 2,06 milyar dolarlık bir azalma yaşandı.

Kaynak: karar